Zarif, Pakistan meclis başkanıyla görüştü

0
48

İslamabad’da temaslarda bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Pakistan meclis başkanı Serdar Ayaz Sadık ile görüştü.

Pakistan meclis başkanı görüşmede iki ülkenin yakın ve dostane ilişkilerine değinerek, İran’ın ülkesinin sadece komşusu olmadığını dost ve kardeş ülkesi olduğunu söyledi.

Zarif de görüşmede iki ülke parlamentolar arasındaki ilişkilerin gelişmesine vurgu yaptı.

İran Dışişleri Bakanı, ayrıca iki ülke arasında bankacılık, güvenlik ve Suriye ile Yemen gibi bölgesel konularda işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Bu arada İran dışişleri bakanı İslamabad’da mevkidaşıyla  gerçekleşen ortak oturumda, belirlenen 5 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için iki tarafın daha fazla çaba sarfetmesi gerektiğini söyledi.

İslamabad’da gerçekleşen ortak ekonomik oturumda Zarif, “Petrol, doğalgaz ve elektrik de dahil olmak üzere Pakistan’ın enerji ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılayabilmek için hazırız” dedi.

Zarif, Pakistan’ın son 10 ay içinde ihracat alanında sekizinci hedef ülke haline geldiğini belirterek, özel sektörlerden oluşan bir ticari heyetin bu ülkede bulunması, İran’ın kardeş ülke Pakistan ile yakın ilişkilerini daha fazla geliştirmek istediğini göstermektedir” ifadesini kullandı.

“İran ve Pakistan’ın ticaret hacmi iki ülkenin kapasitesi açısından ivme kazanmasına rağmen daha fazla büyümesi gerektiğine inanıyorum” diyen Zarif, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde en önemli önceliğin bankacılık işbirliği olması gerektiğini ifade etti.

Zarif,ayrıca  “İran, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nu bölgede sahip olduğu jeostratejik konumu vasıtasıyla Orta Asya, Rusya ve Avrupa’daki geniş çaplı piyasaya bağlayabilir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + 2 =