Zarif, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile görüştü

0
86

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de bu ülkenin Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic ile yaptığı görüşmede, iki ülke münasebetlerinin her alanda geliştirilmesine vurgu yaptı.

Balkan turu kapsamında Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu ülkenin Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic ile görüştü.

Zarif bu görüşmede, Hırvatistan Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştirdiği İran ziyaretine atıfta bulunarak, “Sizin Tahran ziyaretiniz iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı. İran ve Hırvatistan’ın kardeşlik ve dostluğu tarihidir” dedi.
Zarif görüşmede küresel terörizm tehditlerine işaretle, İran ve Hırvatistan’ın terörizm ve radikalizmle mücadele alanlarında daha yakın işbirliği içinde girebileceğini vurguladı.

Büyük bir ticari heyetin başkanlığında Hırvatistan’a geldiğini açıklayan Zarif, şunları kaydetti: Ekonomik ilişkileri siyasi ilişkiler gibi güçlendirmeye hazırız. Ayrıca mevcut engellerin de alınacak tedbirlerle çözüleceğine inanıyorum. İran, petrol ve doğalgaz konusund özellikle Hırvatistan için güvenilir bir enerji kaynağı olabilir.

Bakan Zarif, “Otomotiv sektötünün yanı sıra yeni teknolojiler ve altyapı alanında yakın işbirliği kurabiliriz” diye konuştu.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı da bu görüşmede, “İran’la iyi ve dostça politik ilişkilere sahibiz. Dolayısıyla karşılıklı ilişkilerimizi güçlendirmeye hazırız” açıklamasını yaptı.

Terörle mücadelenin ele alındığı görüşmede, Balkan meselesi dahil Suriye, Yemen ve Afganistan’daki son gelişmeler konuşuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 3 = 1