Yemen’den İngiltere’nin BMGK tasarısına eleştiri

0
41

Yemen Devrimi Yüksek Komite Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Yemen’de Husilere yönelik silah ambargosu konusunda İngiltere tarafından hazırlanan karar tasarısına tepki gösterdi.

BM Güvenlik Konseyi, dün Yemenle ilgili iki tasarıyı görüşmek için toplanmış ancak bu tasarılardan İranla ilgili olanı Rasya tarafından veto edildi.

İngiltere’nin sunduğu tasarı, Yemen’e yönelik yaptırımı ve yaptırımları takip edecek uzmanlara verilen yetkiyi Mart 2019’a kadar uzatıyor. Belgede ayrıca BM uzmanlarının son raporunun sonuçları ve silah sevkiyatına yasak getirilmesinden sonra “İran menşeili silahın Yemen’e giriş yapmasıyla ilgili” iddialar dile getiriliyordu.

Mehr Haber Ajansının bildirdiğine göre Yemen Devrimi Yüksek Komite Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Yemen’de Husilere yönelik silah ambargosu konusunda İngiltere tarafından hazırlanan ve BM Güvenlik Konseyi’nde oylanan tasarıya ilişkin Twitter hesabında bir yazı paylaşarak şu ifadelere yer verdi: Rusya’nın bunu veto etmesi ve bu ülkenin sunduğu tasarı onaylanması aslında Amerikan-Suudilerin Yemen’e karşı yürüttüğü saldırı politikasının başarısızlığıdır ve ABD’nin Yemen’deki varlığını ortadan kaldırma hususunda yeni bir başlangıç sayılır.

Husi’nin paylaştığı notta, “Olup bitenler sözde BM uzmanları tarafından hazırlanan raporların boş ve yalan olduğunu ortaya koydu. Düşmanlar bugünü beklerken dünya karşısında dev bir siyasi skandal sergilediler. Bu başarısızlık kuşatma altındaki masum Yemen halkına yönelik düşmanlar tarafından işlenen cinayetler sonucu gerçekleşmiştir” işaret edildi.

Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İngiltere’nin Yemen’de Husilere yönelik silah ambagosu konusunda sunduğu karar tasarısını veto etmişti.

Öte yandan Rusya ise, Yemen’e yaptırımların uzatılmasını bir yıl uzatılmasını öngören kendi tasarısını sunmuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

27 + = 32