Türkiye’den ABD’nin Suriyeli Kürtlere silah desteğine tepki

0
45

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Amerika yönetiminin Suriye’nin kuzeyinde kürtlere silah desteği vermesine gösterdiği gerekçeyi reddederek, Amerika’nın amacı iddia ettiğinin aksine terör örgütleri ile mücadele etmek olmadığını vurguladı.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Amerika yönetimi tekfirci IŞİD terör örgütünün varlığı gibi mesnetsiz bir bahaneyi Kürtlere silah desteğinin devam etme gerekçesi olarak gösterdiğini, oysa bugün IŞİD yok edildiğini ve şimdi Kürt milislere silah desteği verilmesinin hiç bir haklı gerekçesi olmadığını belirtti. Başbakan Yıldırım, Amerika yönetiminin Suriye’nin kuzeyinde ve Türkiye sınırına yakın bir bölgede Kürt milislere silah desteği vermesi, Ankara yönetiminin Washington yönetiminin bölgesel politikalarından hoşnutsuzluğunun baş sebebi olduğunu kaydetti. Başbakan Yıldırım ayrıca Washington yönetiminin teröristlerle ortaklığını onlara silah desteğini arttırarak sürdürmesi ve bu ortaklığı koruma çabası anlaşılır gibi olmadığını vurguladı.

Aslında Türkiye Başbakanı Yıldırım bu sözleri ile başta ABD olmak üzere yabancıların desteğinden yararlanan Suriyeli Kürtlerin halk koruma birlikleri YPG’yi kastediyor. Türkiye yönetimi şimdiye kadar bir çok kez Amerika’yı YPG’ye verdiği askeri destek konusunda uyarmıştır. Zira Ankara bu milis gücü PKK terör örgütünün Suriye’deki uzantısı olarak görüyor. Ancak tüm bu uyarılara karşın Amerika yönetimi Suriyeli Kürtlere silah göndermeye devam ediyor ve Türkiye yönetimi de Suriyeli kürtlere silah desteğinin devam etmesini büyük kaygı ile izliyor.

Pentagon bundan önce yaptığı açıklamada, Amerika yönetimi verdiği bir söz çerçevesinde Suriye’nin kuzeyinde IŞİD ile savaşan Suriyeli Kürtlere silah göndermeye başladığını belirtmişti, fakat Ankara yönetimi bu kararı şiddetle tehlikeli bir karar niteledi.

Washington yönetimi YPG’yi Suriye’de tekfirci IŞİD terör örgütü ile mücadele edebilecek tek yerel güç olduğuna inanıyor. Bu yüzden ABD Başkanı Donald Trump geçen Mayıs ayında Suriyeli Kürtlere silah gönderme kararı aldı. Ancak Türkiye yönetimi bu karara gösterdiği tepkide, Suriyeli Kürtlerin Amerika yönetiminin terör örgütü olarak tanıdığı PKK ile bağlantılı bir örgüt olduğunu belirtti. Amerika ise Türkiye yönetimini sakinleştirmek için Suriyeli Kürtlere silah gönderme işlemi kontrollü bir şekilde yapılacağını açıkladı. Fakat Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  Amerika’nın bu açıklamasına gösterdiği tepkide, Suriyeli Kürtlere silah göndermenin Suriye’nın birliği ve toprak bütünlüğüne yönelik tehlikeli bir tehdit olduğunu, üstelik bu silahların hem Türkiye’ye ve hem de tüm beşeriyete karşı kullanılabileceğini vurguladı. Oysa Ankara yönetimi geçen yılın Ağustos ayında IŞİD ve YPG güçlerinin Fırat’ın ötesine geri püskürtmek için Suriye’nin kuzeyinde Fırat kalkanı adı altında askeri operasyon başlattı. Bu operasyonun sonucunda Suriyeli Kürtler bölgedeki terör örgütleri ile mücadelelerinde Suriye’nin kuzeyinde ellerinde bulundurdukları iki bölgeyi birleştiremedi. Gerçekte TSK’nın Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği bu operasyon, tekfirci terör örgütlerine darbe vurmaktan ziyade, IŞİD ile savaşan Suriyeli Kürtlerin ilerlemesine mani oldu.

Türkiye yönetiminin Suriyeli Kürtlere yönelik düşmanlığının esas nedeni, PKK teröristlerinin Suriye’nin kuzeyindeki varlığından kaynaklandığı belirtiliyor. Bu durum Ankara yönetiminin Suriyeli Kürtlere kötümser bakmasına ve hiç bir koşul altında bu kesimi Türkiye sınırları boyunca görmek istememesine yol açtığı anlaşılıyor.

Türkiye ve Ortadoğu meseleleri uzmanı Dr. Rıza Solat ise şöyle diyor: Türkiye ve Erdoğan yönetiminin Suriyeli Kürtlere şiddetle karşı çıkması aslında Erdoğan için PKK ile uluslararası mücadele sloganına propaganda malzemesi oluşturuyor. Bu durum Erdoğan yönetimine, PKK ile hatta Türkiye sınırlarının ötesinde mücadele etmeye hazır olduğunu gösterme fırsatı veriyor.

Belki bu yüzden Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Amerikalı yetkililerin açıklamalarını çelişkili, yalan ve iki yüzlülük olarak niteliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 4