Türkiye, Lübnan ve Ürdün’de Suriyeli mültecilere yönelik rahatsızlıklar yükseliyor

0
31

FT’nin web sitesinde Ankara ve Beyrut mahreçleriyle yayımlanan “Komşuların iyi niyeti azaldıkça Suriyeli mülteciler baskı altında kalıyor” başlıklı haberde, milyonlarca mültecinin yaşadığı Türkiye, Lübnan ve Ürdün’de Suriyelilerin geri dönmesi için siyasi baskının giderek arttığına dikkat çekildi.

Haberde görüşlerine yer verilen insani yardım kuruluşu Norveç Mülteci Konseyi’nden Daniel Gorevan, “Mülteci karşıtı tepkinin istikrarlı bir şekilde arttığını görüyoruz… Mültecilerin ülkelerine geri dönmesiyle ilgili tartışmalar artış gösteriyor ve bu durum Suriye’de sahada yaşananlarla bağdaşmıyor” dedi.

Türkiye’nin 3,5 milyon Suriyeli mülteciyi kabul etmesinden dolayı uluslararası alanda övgü topladığını aktaran FT, bununla birlikte artık sosyal gerilimlerin yükselişe geçtiğini savundu ve şunları yazdı:

“Kamuoyunun hoşnutsuzluğu, siyasi söylemi de şekillendiriyor. İki yıldan daha az bir zaman önce, (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan, herkesin önünde mültecilere Türkiye vatandaşlığı verileceğini vaat etti.

“Şimdi ise Türkiye’nin Afrin operasyonunun her ne kadar büyük bir çoğunluğu bu bölgeden gelmemiş olsa da mültecilerin geri dönmelerine olanak sağlamak için yapıldığını söylüyor.”

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yaşayan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy verdiğini söyleyen bir kadın, FT’ye yaptığı açıklamada, Suriyelilerin kabul edilmesini iktidarın 15 yılda yaptığı “en büyük hata” olarak nitelendirdi ve “Hükümet, bu insanları kabul ederek hata etti. Ülkelerine dönmeliler” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 2 = 1