Suriye’deki Ateşkes Teröristlerin Hayatlarını Kurtaracağı Anlamına Gelmiyor

0
33

İran Genelkurmay Başkanı, BMGK tarafından Suriye’de ilan edilen 30 günlük ateşkes hakkında “bu; teröristleri korumak isteyenlerin isteydidir” açıklamasında bulundu.

BM Teşkilatı Güvenlik Konseyi dün (24 Şubat Cumartesi) Suriye’de 30 günlük ateşkesin sağlanması ve muhasara altındaki bölgelere insani yardımların ulaştırılması amacıyla bir kararname onayladı. Bu kararnamede Rusya’nın baskısıyla el-Kaide, en Nusra ve IŞİD gibi Amerika tarafından desteklenen terör örgütlerine karşı mücadelen devam ederken, söz konusu gruplar kararname kapsamı dışında kaldı.

İran İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, bu gün (Pazar) sabah basın mensuplarının BMGK tarafından Suriye’de ilan edilen 30 günlük ateşkes hakkındaki sorularına cevaben; bu defa da geçmişte olduğu gibi Suriye’nin istikrarını ve huzurunu istemeyenler, Suriye ordusu ve devletinin Şam’ın etrafını teröristlerden temizlemek istediğini gördüğü bir zamanda, teröristleri desteklemek ve korumak için ateşkes yapmak istediklerini söylediler.

İran Genelkurmaya Başkanı, ilan edilen ateşkes konusunda; batı cephesi ve teröristlerin destekçilerinin ısrarıyla bu ateşkes ilan edilmiştir. Suriye ve Suriye’nin dostları olan İran ve Rusya’nın işbirliği ile bu kararnamede karşı tarafın istekleri azaltılmıştır ama Cephetül Nusra (El-Nusra) gibi herkesin bildiği terörist gruplarla savaş devam edecektir. Şimdilik bazı bölgelerde oranın halkının güvenliği için ateşkesi koruyoruz ama bu, teröristlerin hayatlarını kurtaracakları anlamına gelmez. Gelecek birkaç ay içinde Suriye topraklarının tamamı teröristlerden temizlenecektir.

Bakıri, “Biz ve Suriye ateşkes kararına sadık kalacağız ama Şam’ın çevresinde teröristlerin elinde olan bölgeler bu ateşkes kapsamında değil ve o bölgelerin temizlenmesi devam edecektir.” dedi.

İran Genelkurmaya Başkanı Bakıri, “Suriye ordusu, teröristleri kendi toprağından çıkarmak istiyor. Ama şimdiye kadar Şam’a 1200 roket saldırısı düzenlenmiştir ve bu Suriye halkının güvenlik ve huzurunu bozmak için yapılıyor. Suriye ordusu güvenliği sağlamak için teröristleri temizlemede kararlıdır.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 3 = 1