Rusya İran aleyhinde bir yaptırıma karşı

0
49

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, BM Güvenlik Konseyi’nin İran’ın Yemen Ensarullah hareketine silah desteği verdiği iddiasıyla Güvenlik Konseyi’nde İran aleyhinde yaptırım kararı çıkarılması çabalarına karşı çıktı.

Nebenzya, dün yaptığı açıklamada, batılı ülkelerin İran’ın Yemen Ensarullah hareketine füze gönderdiğine dair boş ve asılsız iddialarını sürdürmesine ve bundan dolayı İran’a yaptırım kararı alınması yönünde çabalara karşı çıkarak, BM Güvenlik Konseyi’nin Yemen aleyhindeki bildirilerin yeniden gözden geçirilmesi bildirisiyle ilgili olarak İran’ın kınanmaması gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin Amerika ve Fransa ile işbirliği yaparak tasarısını hazırladığı bildiride, İran, Yemen Ensarullah hareketine silah gönderdiği iddia edilerek kınanmaktadır. Rusya 26 şubat tarihinde onaylanması beklenen sözkonusu taslak metninin kabul edilemez olduğunu bildiriyor.

Bu arada İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, salı günü yaptığı açıklamada, İran’ın Yemen’e füze gönderdiği iddialarını reddederek, ”İran’ın bu zamana kadar defarlarca bu iddiaları yalanladığını ve Yemen ordusu ve halk güçlerinin dış ülkelerin silah yardımına ihtiyacı olmadığını’ bildirmiş, Yemen mütecavizlerinin başarısızlık ve yenilgilerinin asıl sebebinin, Yemen halkının en düşük imkanlarla topraklarını ve izzetini savunmasının bulunduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 2 = 4