Pakistan’ın Afganistan’daki ABD kuvvetlerine giden ekipmanların yolunu kapatma kararı

0
80

Sputnik haber ajansına göre ,Bu yorum, İslamabad ve Washington arasındaki diplomatik gerginliklerin ardından İslamabad hükümeti tarafından gündeme getirildi.

Geçmiş yıllarda ABD’nin İslamabad’a birkaç milyar dolar yardım sağladığı gerçeğine rağmen  1 Ocak’ta ABD Başkanı Donald Trump Pakistan’a  topraklarında teröristleri sakladığını  iddia etti .

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauret Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD, Pakistan’a olan askeri yardımı ülkedeki militanlara karşı olmadıkça askıya alıyor dedi.

Pakistan Nation Gazetesi, Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinin yayınladığı bir bildiride yazdı. İslamabad, Afganistan’da bulunan ABD kuvvetleri için Pakistan topraklarıyla gönderilen  askeri malzeme ve diğer teçhizat malzemelerini bloke etmeyi düşünüyor ve elbette henüz kesin bir karar alınmadı.

Gazete ayrıca, bu eylemin ABD tarafından alınan diplomatik önlemlere yanıt olarak İslamabad yetkilileri tarafından alındığını da ekledi.
Amerikan kuvvetleri 17 yıldan uzun bir süredir Afganistan’da bulunuyor ve Pakistan yoluyla ekipman ve yiyecek sevkiyatı yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

39 + = 46