Pakistan ordusunun komutanı ile Katar kralının görüşmesinin perde arkası

0
64

Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Qamar Javed Bajwa Pazar günü Körfez’in başkenti Doha’da Katar Emiri Emirhan Bin Hamad Al Thani ile bir araya geldi.

Katar’ın devlet televizyonu, yayınladığı haberde görüşmenin her iki ülkenin de ilgilendiği konular üzerine olduğunu söyledi.

Bu Pakistanlı generalin Katar’a bir yıl yaptığı ikinci ziyaret Pakistan ciddi enerji krizi geçiren bir ülkedir. Geçtiğimiz yıl, Katar’dan gaz ithal etmek üzere 15 yıl boyunca 16 milyar doları aşan büyük bir anlaşma imzalandı ve şu an Katar gazın Pakistan için hayati önem taşıyor.

Katar’ın Pakistan ile yaptığı doğalgaz ihracatı sözleşmesini imzalamadan önce iki ülke arasındaki ticaret hacmi 300 milyon doları aşkındı ve sözleşme imzalandıktan sonra yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı.

Buna ek olarak, Katar’daki çeşitli bölgelerde 50 binden fazla Pakistan vatandaşı istihdam edilmektedir ve Katar’daki Pakistanlı vatandaşların varlığı, az olmasınarağmen Pakistan için son derece değerlidir.

Pakistan ve Katar’ın siyasi ve askeri yetkilileri düzenli olarak birbirlerini ziyaret ediyorlar ve iki ülkede düzenli olarak üst düzey yetkililer görüşmeler yapıyorlar.

Bu bağlamda, Katar silahlı kuvvetleri ülkenin hava kuvvetleri vekil komutanı ve Pakistan’ın üst düzey hava kuvvetlerinin varşığı için bir tören düzenledi.

Pakistan daha önce Katar’ın komşularıyla olan ilişkilerinin azalmasının İslamabad-Doha ilişkilerini etkilemeyeceğini belirtti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, Katar’ı terörizmi desteklemekle suçlayarak, Katar’la deniz, kara ve hava sınırlarını kapatarak 5 Ocak 2017’de Doha ile olan bütün bağları kestiler.

Çoğu siyasi analist Körfez’deki Pakistan askeri hareketlerini Suudi Arabistan ve İran arasındaki farklılıklara yüzünden olduğunu idda etsede, kanıtlar başka şeyler gösteriyor.

Aslında, Pakistan, özellikle ordusu Körfez Devletleri arasında olumlu bir üne sahip gibi gözüküyor ve diğer yandan Katar ile mükemmel ve stratejik bir ortak alanı var.

Özellikle Suudi Arabistan ve Katar arasındaki anlaşmazlıkların arabuluculuğunu ve çözülmesini istiyor ve bazı kaynaklar bu hamlelerin Suudi tarafı tarafından istenildiğini söylüyor.

Bununla birlikte, Pakistan’daki seçimler gibi iç sahnede yaygın baskıların yanı sıra Birleşik Devletler ve Hindistan ile ciddi uluslararası anlaşmazlıklar yaşayan İslamabad liderleri, Basra Körfezi’ndeki gelişmeler de dahil olmak üzere bölgesel konularda daha katı bir rol oynamak için yeteneklerini göstermeye çalışıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + 1 =