Münih güvenlik konferansı, dünya güvenliği ve barışından olumsuz görüntü

0
27

54. Münih Güvenlik Konferansı, dünya barışından olumsuz bir görüntü ile 18 şubat Pazar günü çalışmalarına son verdi.

Münih Güvenlik Konferansı, aslında dünya barışı ve güvenliği için görüş birliğine varmak amacı ile düzenlenen bir konferanstır. Alman basını düzenlenen konferans hakkında ise ” dünya güvenliğini düşünmesi gereken konferans, bizzat güvensizlikten kara bir tablo sergiliyor” şeklinde yazdı.

Münih Güvenlik Konferansı başkanı Volfgang İşinger (Wolfgang Ischinger) konferanstan alınan sonuçlar hakkında umutsuzluğunu belirterek, ” Biz dünyada ne denli yanlış tutumlar olduğunu, ne tehliker olduğunu ve nelerden sakınmak istediğimiz duyduk. Fakat bizler bu karanlık görüntünün iyileşmesi için nasıl berlirli adımların atılması gerektiği hakkında yeterli bir şey duymadık” dedi.

3 gün süren Münih Güvenlik Konferansına 5 kıtadan yüzlerce yetkili ve uzman katıladı. Güvenlik konusunda dünyanın en önemli oturumlarından biri olan Münih Güvenlik Konferansına siyasi ve medya çevrelerinde büyük önem veriliyor. 5 kıtada bilinen ve tanınan uzmanlar bu konferansta dünya barışı ve güvenliği ile ilgili kendi görüşlerini açıklama fırsatı buluyorlar. 2018 Münih Güvenlik Konferansında Atlantik Okyanusu iki tarafındaki müttefikler arasında yaşanan ihtilaflar ve krizler, NATO üyeleri arasında örneğin bütçe konusu gibi yaşanan görüş ayrılıkları, batı ve Rusya ilişkilerinde yaşanan gerginlik ve Ortadoğu’daki kriz odakları hakkında konuşuldu.

Almanya dışişleri bakanı Sigmar Gabriel konferansta yaptığı konuşmada, günümüz Amerika’yı tanımadıklarını belirterek Avrupa ile Amerika arasındaki derin çatlağa itiraf etti. Almanya dışişleri bakanı Gabriel dünyanın tehlikeli bir uçurumun başında olduğuna işaretle, Avrupa’nın daha fazla rol ifa etmesi gerektiğini de söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı başkanı Volfgang İşinger de daha önce benzeri olmayan bir konuşma tarzı ile Amerika başkanı Donald Trump’ı eleştirerek, ” Trump sadece tehditle değil, silah zoruyla dünya jandarma rolünü Amerika’ya tekrar kazandırmaya çalışıyor, fakat bu rol yok olalı yıllar geçiyor” dedi.

Bu arada Amerika ve Siyonist rejim gibi yönetimler bu konferansı, İran İslam cumhuryetinin de aralarında olduğu bazı ülkelere karşı nefret sahnesi ve tehdit alanına dönüştürmeye çalıştırlar. Amerika başkanı ulusal güvenlik danışmanı Mc. Master’in tartışmalı ve yaygaralı konuşması ayrıca Siyonist rejim başbakanı Benyamin Netanyahu’nun İran İslam cumhuriyetini tehdit olarak göstermeye dayalı temelsiz iddiaları ve sözleri, dünya medyasında geniş çapta yer aldı. Tabi ki bu iddialara İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif tarafından karşılık verildi. Bu arada Amerika eski dışişleri bakanı Jhon Kerry’nin sözleri de Amerika liderlik kadrosundaki bölnmüşlüğü gözler önüne serdi. Kerry hali hazırda Amerika yönetiminin tutumlarının aksine uluslararası Bercam nükleer anlaşmanın korunma zaruretine vurgu yaptı.

Siyonist rejim başbakanı Benyamin netanyahu Münih Güvenlik Konferansı’nın 3. Gününde yaptığı konuşmada yine temelsiz ve boş iddialarını tekrarlayarak, elindeki bir metal parçasını göstererek, bunun İran’a ait bir İHA’nın parçası olduğunu iddia ederek İran İslam cumhuriyetine karşı tehditte bulundu. Fakat toplantıya katılan İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Netanyahu hareketinin cevap verme değeri olmayan komik iddialar olduğunu belirterek, kendi muhataplarını ciddi konular hakkında konuşmaya davet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 46 = 47