Mahmud Abbas’tan Amerika ve İngiltere’ye sert eleştiri

0
32

İRNA’nın bildirdiğine göre Mahmud Abbas ayrıca Amerika’nın Filistinle ilgili çelişkili tutumuna temasla, Amerika’nın bir ülkeli veya iki ülkeli bir çözümden yana olup olmadığının belli olmadığını bildirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İsrail-Filistin konulu konferansta, “ABD’nin Kudüs kararı yasa dışı bir karar” dedi.

Abbas, Filistin sorununun çözülmesi için çok taraflı uluslararası mekanizmanın kurulması ve Filistin’in BM’de üye ülke olarak tanınması çağrısında bulundu.

Trump yönetiminin kararını “yasa dışı bir karar” olarak eleştiren Abbas, karardan acilen geri dönülmesi gerektiğini söyledi.

Filistin halkının Filistin toprakları üzerinde kök saldığını, kendi vatanlarında şehirler, hastaneler, kütüphaneler, evler ve okullar inşa ettiklerini, tüm bunların Balfor bildirisinden önce ve sonra var olduğunu ama bugün Filistin’de yaşananların asıl sorumlusunun İngilizlerin olduğunu bildiren Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Filistin halkının topraklarını işgal ettiği zaman hiç kimsenin bu gerçekleri dile getirme cesareti gösteremediğini bildirdi.

Şimdiye kadar Filistinle ilgili 700’ü aşkın bildiri ve Güvenlik konseyinde onlarca kararname yayınlanmış ama bu bildiri ve kararnameler ne yazık ki bugün kadar kaale alınmamıştır.

Abbas konuşmasının son bölümünde ise Filistin devletinin resmiyete tanınmasını ve Filistin’in bağımsız bir ülke olarak kabul edilmesini istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + 3 =