Kral Selman’ın Muhammed bin Nayifle son yazışmaları ifşa oldu

0
42
Rus sitesi Arap Sputnik, Muhammed bin nayif’in veliaht prenslikten azledilmesinden önceki son mektuplarını ortaya çıkardı.

Mektubun içeriği aşağıdaki gibidir:
Mektubun metni şöyledir:
Iki Kutsal Caminin Hizmetkârı ve Bakanlar Kurulu Başkanı
Esselamu Aleyküm Ve Rahmetullahi ve Berakatüh
İki Kutsal Caminin Hizmetkârının, sizin bilgece siyasetinizin gölgesinde  Suudi Arabistan’ın evrensel bir imaj elde ettiğini ve küresel konumunu iyileştirdiğini belirtmekten onur duyarım. Ancak şuanki bu hassas ve kritik durumda tehlikeli bir komplo ile karşı karşıyayız ama bunun farkında olup bu planı başarısızlığa uğratmak ve durum daha kötü ve kritik hale gelmeden durumu nötralize etmek için  direyetle ve tam bir ihtiyatla bununla başa çıkılmalıyız.
Bu süreçte BAE nin benimle veliaht prensin halefi arasında ihtilaf çıkmasında  önemli bir rolü olduğunu ve şu anda dahi Bin Zeydin Amerikanın Başkanıyla olan güçlü irtibatından faydalanarak plan yaptığını size bildiriyorum. Ancak BAEnin kendi hedeflerine ve niyetlerine ulaşmakiçin bizi önceden tasarlanmış yapay krize doğru sürükleyecek tutumuna karşı dikkatli olunmalıdır.
BAEnin Kraliyet mahkemesindeki mevcut ihtilaftan yararlanma hilesini farkettim ve Bin Zeyd hala daha anlaşmazlık çıkarmaya ve çamurlu sudan balık avlamaya devam etmektedir. Bahreyn- Suudi Arabistan ve Bahreyn-BAE bir taraftan diğer taraftan Katarla aralarında gerçek bir anlaşmazlık bulunmaktadır. Ama mevcut durumun daha gergin hale gelmesine izin verilmemelidir. Sani ve Zayed ailelerinin aralarındaki kin eski ve çok köklüdür ve BAEnin kendi hedeflerine ulaşmak için bizi oyuncak gibi kullanmasına izin vermemek için akıllıca davranmak gerekir. BAEnin Arap Dünyasının aleyhine ve Amerikanın lehine olan stratejileri bulunmaktadır. Son olarak milletimizin ve devletimizin kaderinin sizlerin elinde olduğunu ve bilge olan bir insanın bu durumun bu şekilde kalmasını kabul edemeyeceğini söylemek istiyorum.
Rabbimiz İki Kutsal Caminin Hizmetkarını tüm işlerinde muvaffak eylesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

57 − = 49