İran ve Türkiye’den emperyalistlerin aşırılıklarına karşı işbirliği vurgusu

0
19

Dün Tahran’da Türkiye meclisi dış ilişkiler komisyon başkanı Volkan Bozkır ile görüşmesinde bu açıklamayı yapan Beygi, iki ülkenin tarihi ve kültürel ortaklıklarına işaretle, ”İran ve Türkiye siyasi, iktisadi, kültürel ve turizm konusunda işbirliklerinin geliştirilmesinde çok büyük potansiyele sahiptir’ dedi.

Ahmet Ali Rıza Beygi, iki ülke parlamentolarının ikili ilişkilerin gelişmesinde önemli rollerinin olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin geliştirilmesinde özel sektörün de güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Beygi, görüşmede ayrıca iki ülke arasında iktisadi ve turizm alanında ilişkilerin geliştirilmesi yönünde demiryolu hattının kalkındırılmasının da zaruri olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede Volkan Bozkır da, İran ve Türkiye’nin kültür, enerji, turizm ve özel sektör gibi bir çok alanda işbirliklerini geliştirebileceklerini çünkü iki ülke arasında bu alanda anlaşmaların hazır olduğunu söyledi.

Volkan Bozkır, ayrıca Suçi oturumunda İran ve Türkiye arasında Suriye meselesindeki işbirliğine de temasla, Türkiye’nin başta komşuları olmak üzere bütün ülkelere karşı tutumunun dostluk ve işbirliği üzerine olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 4 =