Irak’ta ABD varlığına karşıyız

0
39

Irak Milli Güvenlik Danışmanı el-Feyyaz, ABD’nin bölgede varlığına ve Irak’ın Suriye ile ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Irak Milli Güvenlik Danışmanı Falih el-Feyyaz “Biz, Irak’ta yabancı askeri üs kurulmasına ve Amerikan güçlerinin bulunmasına karşıyız. Irak’taki yabancı müsteşarların sayısı kısıtlı ve ihtiyaç miktarınca olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Irak Milli Güvenlik Danışmanı hiçbir listenin tek başına Irak’ın geleceğini kurmaya yetmeyeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçimler yeni gerçekleri ortaya koyacaktır ve bu doğrultuda ülkenin geleceğiyle ilgili karar verilecektir. Irak’a yeni bir başbakanın seçileceği süreci geride bıraktık. Biz el-İbadi’nin bir sonraki hükumete başkanlık etmesini destekleyeceğiz. Uzaktan bakmak sözü olumsuz bir sözdür ve biz karşı karşıya olduğumuz tehditlere ilgisiz kalamayız. Biz diğerleri ile olan ilişkimizi ülkemiz menfaatleri doğrultusunda düzenleyeceğiz. Suriye’de Amerikalı güçlerin yerine Arap güçlerin alacağına ilişkin önerinin ciddi olduğunu düşünmüyorum. Bu ülkelerin Suriye’ye asker gönderme gücüne de sahip olduklarını sanmıyorum.”

“Askeri alanda başarılı olan Haşdi Şabi elde ettiği tecrübeyle siyasi çıkmazlarla da mücadele edecektir” diyen Irak Milli Güvenlik Danışmanı sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Suriye’ye savaş için gitmek bir gezi değildir, bazı ülkeler Suriye’deki savaşın devamı için büyük harcamalar yaptılar. Biz, Suriye hükumeti ile aşikar bir iletişime sahibiz çünkü Irak ile Suriye’deki durum birbiriyle ilintilidir. Bizim görevimiz terörizmle mücadele konusunda Suriye hükumeti ile işbirliği yapmaktır.”

El-Feyyaz açıklamalarının sonunda şu ifadeleri kullandı: “Ben, Irak’ın resmi olarak Suriye’ye Arap güçlerinin gönderilmesine muhalif bir tutum sergilediğine inanıyorum. Amerika, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik saldırısının kapsamı kısıtlı idi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

35 + = 38