Bahreyn’in İsrail’i ağırlaması

Bahreyn yönetiminin 67. FIFA Kongresi’nde İsrail’i ağırlaması ve toplantı salonunda İsrail bayrağının asılmasına izin vermesine tepkiler devam ediyor.

0
26

MANAMA (AYNA) – 14.05.2017-Bahreyn yönetiminin FIFA Kongresi’ne İsrail’in de katılmasına izin vermesine tepkiler sürüyor.

Bahreyn’in başkenti Manama’da 10-11 Mayıs tarihlerinde yapılan 67. FIFA Kongresi’ne İsrail’in katılmasının yankıları devam ediyor.

Bahreyn uleması yayınladıkları bildiride Manama yönetiminin İsrail ekibine vize vermesi sert bir şekilde kınandı

Ülkenin birçok yerinde yapılan gösterilerde de İsrail’in kongreye katılması protesto edilirken, sosyal medyadaki tepkiler hala devam ediyor.

Bahreyn’in resmi olarak tanımadığı İsrail’in bayrağını toplantı salonunda sergilemesi de tartışmalara ve itirazlara neden olmuştu.

Monark El Halife rejiminin İsrail ile ekonomik, askeri ve güvenlik konularında gizli işbirliği yapması bir süre önce basına yansımıştı.

The Times Of Israel adlı gazetede yer alan haberde İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, “Bahreyn, güvenlik ve ekonomik alanlarda yakın işbirliği yaptığımız bir Arap ülkesidir.” ifadesini kullanmıştı.

Arap ülkeleriyle her alanda işbirliğini geliştirme yolları aradıklarını ve birçok Arap ülkesiyle de yakın münasebetleri olduğunu anlatan Hanegbi, “Hâlihazırda çok sayıda Bahreynli çevik kuvvet amiri ve polisine özel eğitim veriyoruz.” demişti.

Hanegbi’nin açıklamalarından sonra da 60 kişilik İsrail güvenlik ekibinin şubatta Bahreyn’e gittiği yönündeki haberler ülkede tepkilere neden olmuştu.

(MNA-INT-KG)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

48 − 40 =