Avrupa “ABD” yanlışını tekrarlamamalı

0
29

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikan gazete New York Times’da yayınladığı bir köşe yazısında İran’ın asıl kaygısının Avrupa’nın nükleer anlaşmanın ötesinde de Amerika’nın izinden gitmesi olduğunu bildirerek, Avrupa’nın tarihin tekrarlanmasına engel olması gerektiğini söyledi.

ABD’nin nükleer anlaşma ile “Paris İklim Anlaşması” başta olmak üzere tüm küresel uzlaşılara karşı ortaya koyduğu taahhütsüzlüğünü hatırlatarak, Avrupa’dan bu ülkenin yanında yer alıp eskiden yaptığı yanlışlarını yinelememesini talep etti.

Sözü geçen yazının bir diğer kısmında ise şu ifadelere yer verilmiştir: Maalesef geçen 11 ay süresince Trump hükümetinin İran’ın iyi niyetli davranışına karşı verdiği tek yanıtı ise öfke ve kahırdı. Ancak tüm bu olaylarda ABD’nin güvenilmez olması tamamen öngörülen bir konudur.

Zarif köşe yazısının devamında ise ABD’nin geçenlerde yaptığı taahhütsüzlükleri ile birlikte İran’ın gönüllü şekilde nükleer zenginleştirme eylemini durdurması konusunda Avrupa’nın da onların yanında yer aldığını hatırlatarak, bu sefer eski yanlışların bir kez daha tekrarlanmamasını ümit etti.

Zarif, Arabistan’ın Yemen saldırısına da değinerek İran’ın, Suudilerin Mart 2015 tarihinde Yemen’e saldırısından sadece iki hafta sonra acil ateşkesi kapsayan ve görüşmelerin derhal başlatılmasını ön gören bir plan hazırlayarak ilgili makam ve kuruluşlara sunduğunu, fakat bu krizin asıl faktörleri ve batılı destekçilerinin savaşı tercih ettiklerini bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 5 =