Asa’ib Ahl al-Haq Hareketi Genel Sekreteri, Haşdi Şabi ile ilgili kararın uygulanmasının gerekliliğini vurguluyor

0
49

Asa’ib Ahl al-Haq Hareketi Genel Sekreteri Şeyh Qais el-Khazali, bir kez daha Irak parlamentosu tarafından onaylanan Haşdi Şabi ile ilgili kararın uygulanmasının gerekliliğini vurguladı. Şeyh Khazali bu sözleri Necef’te düzenlenen bir basın toplantısında söyledi.

Şeyh Khazali, Haşdi Şabi’nin operasyon kuvvetlerinin siyasi kolundan ayrıldığını belirtti.

Şeyh Khazali, basın toplantısında Haşdi Şabi ile ilgili konulardaki kararın merkezi hükümetin ve Irak parlamentosunun yetkisine girdiğini vurguladı.

Genel Sekreter şunları dile getirdi: “Deaş’tan sonra ülkenin yeniden yapılanma dönemine girdiği inancındayız, bu yüzden Haşdi Şabi ile ilgili bu karar çok önemlidir. Deaş ile mücadele sırasında silah alıp meydanlara çıktık ve şimdi Haşdi Şabi kararına göre siyasi faaliyetlerimize geri dönmeliyiz ve Haşdi Şabi güçleri meselesini Irak hükümetine ve parlamentoya devredeceğiz ki bu hükümetin ve Irak parlamentosunun takdirindedir.

Irak’taki Asa’ib Ahl al-Haq hareketi genel sekreteri, şu ana kadar Haşdi Şabi ile ilgili kararın hiçbir hükmünün uygulanmadığına ve uygulamanın sonraki aşamalar için yararlı ve faydalı olacağına inandıklarını söyledi.

Şeyh Qais Khazali, Irak’taki Kürdistan’daki olaylara ve bölgedeki toplu huzursuzluğa tepki olarak şunları söyledi: “Gösteriler ve yürüyüşler vatandaşların hakkıdır ancak güç ve silah kullanımına ve muhaliflerin tutuklanması ve medyanın kapatılması veya sansür edilmesine karşıyız. Demokrasi, özgürlük ve insan hakları ilkelerine aykırı olan bu araçların ve bu tür eylemlerin kullanılmasını kınıyoruz ve Irak Anayasası bu tür eylemleri kınadığı gibi ben de bu tür eylemlere karşı olduğumu açıkça beyan ederim. “

Şeyh Khazali sözlerine şunları ekledi: “Kürdistan’daki bu protestolar, Erbil’deki federal hükümetin Kürdistan’daki protestocularla olan katılımı ve bölgedeki halkın gösterilerinin bastırılmasının bölgede özgürlük ve demokrasi yönündeki yanlış iddialarını kanıtladığı gerçeği de dahil olmak üzere bir çok konuyu açığa vurdu. Protesto gösterileri ayrıca Kürt halkının ne kadar zor yaşamsal sorunlarla karşı karşıya kaldığını ortaya koydu. Bu nedenle Irak vatandaşı olarak vatandaşlarımızın yanında olalım, uluslararası topluluğun görevi olarak gördüğümüz kendilerine karşı şiddete başvurulmasını engelleyelim, aynı zamanda, kamu mülkiyetinde herhangi bir hasar vermekten de kaçınalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

71 + = 78