Zarif ve Barzani Münih’de bir araya geldi

0
46

İran Dışişleri Bakanı ve Kürdistan Bölgesinin Başbakanı Pazar günü Münih Güvenlik Konferansı’nda bir araya geldi.

İran Dışişleri Bakanı Dr. Muhammed Caferi Zarif, dün sabah Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Almanya’ya geldi. Pazar günü öğleden sonra, Irak Kürdistan Bölgesi Başbakan Nichervan Barzani ile bir araya gelerek bölgesel konular hakkında konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Avrupa Birliği eski Dışişleri Bakanı Catherine Ashton ve daha önce Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ile bir araya geldi.

Elli dördüncü Münih Güvenlik Konferansı, Cuma günü 16-18 Şubat tarihleri arasında Münih, Bavyera, Almanya’da başladı ve bugün bitti.

Avrupa Birliği’nin gelecekteki küresel rolü, Rusya ve Amerika ile olan ilişkileri, küresel düzene karşı tehditlerin yayılması,Orta Doğu’daki çatışmalar, özellikle Körfez ülkeleriyle olan gergin ilişkiler ve Afrika’daki siyasi gelişmeler, konferansın ana hatlarıyla getirilmesi gereken konulardandı.Silah kontrolü, özellikle de

Kuzey Kore’nin nükleer programı, üç günlük konferansın gündemindeydi.

Münih Güvenlik Konferansı dünya çapında güvenlik konularını tartışmak için en önemli forum ve her yıl politikacılar mevcut sorunları hakkında konuşmak ya da yeni bir konuları başlatmak için toplantıya katılıyorlar.

Bu yıl konferansa katılan 600 Katılımcı savaş, terörizm ve sığınmacı krizi dünya güvenliği gibi konuları incelemek için bir araya geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + 5 =