YPG’yi destekleyen ABD ile Türkiye ilişkileri ‘krizle karşı karşıya’

0
51

Economist dergisinin internet sitesinde yer alan bir haberde, ABD’nin YPG’ye ağır silahlar gönderme kararıyla, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin yeni bir krizle karşı karşıya olduğu yorumu yapılıyor.

Analiz haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın 16 Mayıs’ta yapacağı görüşmenin de gergin geçebileceğini belirtilerek, ‘Rakka operasyonuyla ilgili Türkiye’nin İslamcı muhalif grupları öne çıkarmak isteyebileceğini, ABD’nin ise Suriyeli Kürtlerle ittifakta ısrar edebileceği’ ifade ediliyor.

Amerika’nın YPG’yi, Suriye’de IŞİD’e karşı ‘sınanmış, değerli bir ortak’ gibi gördüğünü belirten dergi, Türkiye’nin de YPG’yi ‘IŞİD gibi bir terörist örgüt’ olarak değerlendirdiğini hatırlatıyor.

PKK için ‘YPG’nin ana kuruluşu’ ifadesini kullanan Economist, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ta Şengal, Suriye’de de Karaçok Dağı’na düzenlediği hava harekâtından sonra Rusya ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin gösterdiği tepkiye değiniyor ve ABD ile ilişkilere dair de şu yorumu yapıyor:

“Ama en büyük zararı Türkiye’nin Amerika ile ilişkileri gördü. Hava saldırılarından kısa bir süre sonra Amerikan askerleri, yeni çatışmalara engel olmak için Kürt savaşçılarla birlikte Türkiye-Suriye sınırında ortak devriyelere başladı, bu da, NATO üyesi iki müttefik arasında soğukluk olduğu endişesini gündeme getirdi.”

“Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ayrıca, Türkiye’yi IŞİD’e karşı düzenlenen operasyonlarda uzlaşmacı davranmamak ve Şengal’de konuşlanan Amerikan askerlerini tehlikeye atmakla suçladı. Irak’taki komutanlar, hava saldırılarından bir saatten kısa bir süre önce haberdar edildiklerini söylüyor.”

Economist dergisi, Amerika’nın bölgedeki ‘vekillerini’ bombaladığı için Türkiye’den şikâyetçi olduğunu, Türkiye’nin ise ‘düşmanlarını silahlandırdığı için Amerika’ya öfkelendiğini’ yazıyor.

Haberde, PKK’nın son birkaç yıldır Türkiye’de çok sayıda saldırı düzenlediği ve güneydoğuda binlerce kişinin mağdur olduğu da belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

63 − = 58