On Yıl Sonra Dubai’nin Sonu, Umman Körfezinde Sessiz Ekonomi

0
87
Orta Doğu siyasi analistleri Umman Körfezi’ndeki ekonomik sesiz savaşı haber verdiler.

Pakistan’daki Gwadar limanının genişlemesi ile birlikte, Bölgenin ekonomik mekanizması değişiyor ve Dubai’nin ekonomik gücünün çökmesi bekleniyor ve önümüzdeki on yıl içinde yıkımın eşiğinde olacak.
Dubai’nin en rekabetçi rakibi olan Gwadar, önemli miktarda Çin yatırımıyla ve Katar’ın desteğiyle büyük gelişmeler kaydediyor . Öte yandan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, bu gelişmelerin sonuçlarını anladıkları için bu olayla baş etmek için elinden gelen her şeyi yapıyorlar. İlginçtir, Suudi Arabistan’ın 50 adada yatırım yapma programıda , diğer bir yandan Dubai içiniki boyutlu ekonomik tehdit oluşturuyor Analistler Güney Asya’daki son jeopolitik ve jeo-ekonomik gelişmeleri “ekonomik sessiz savaş” olarak nitelendiriyorlar.

Çin, Pakistan ve Katar, Gwadar limanının gücüne dayanarak ekonomik programlarını yapıp bölgenin ana transit yolu olmaya çalışıyorlar ve Suudi Arabistan, bölgenin turizm merkezi olmayı hedeflemektedir. BAE elindeki turizm ve transit gücünü kaybetmekle kalmayıp doğalgaz ve petrol rezervelerinden yosun kalmıştır ve bu durumu düzeltmenin hiç bir yolu yoktur . Dubai, ekonomik faaliyetlerinin sonu yaşıyor ve yakında ekonomik konumunu tamamen kaybedeceği görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

39 + = 49