Vahhabilik ve terörizm : Riyad, Batılı gazetecileri satın almak istiyor

0
36
Raporlar , vahhabiliğin etkisinin ve özellikle Belçika’da endişe verici olduğunu gösteriyor.

Bu endişe bir e-postanın yayınlanmasıyla daha da kötüleşti. Görünüşe göre, Marc Perlman, Frans 24 web sitesinin gazetecisi ilk kurban oldu .
Paris’teki Suudi Arabistan kültür merkezinden Librasyon ,Le Monde Fransız 24 web sitesi gazetecilerine ve Fransa ve Belçika tv çalışanlarına e-posta göndererek kişi başı 15 bin dolar karşılığında vahhablik kelimesini yazmaktan ve Suudi Arabistan’ı terörizm , Aşırıcılık ve terör saldırıları ile anmaktan kaçınmalrını istedi .
Suudi Arabistan Kültür Merkezinin Marc Perlman’a gönderdiği e-posta gibi ,kültür merkezi İlk önce vahhabilik hakkında bilgi verip , Marc Perlman’a vahhabiliğin teörizm ve aşırıcılıkla hiçbir bağın olmadığını gösteriyor , Ve sonra da Marc Perlman’dan diğer gazetecilerede bu konu hakkında bilgi vermesini istedi burada şaşırtıcı olan şey kültür merkezi tarafından verilen 15 bin dolar . Marc Perlman bu e-postalara kurban giden tek kişi değildi ve LE Monde , Libarasyon sitelerinin gazetecileri ve belçika siteleride bu e-postalardan aldılar . Öyle görünüyorki bu e-postaların gönderilmesinin tek bir sebebi var : Petro hükümeti ve Suudi Arabistan doları Amerika Birleşik Devletleri’nde, rüşvet ödeyerek Jasta yasasını durdurmaya ve 11 eylül olayının kurbanlarına tazminat ödeyerek durdurmaya çalışıyor . Ayrıca Fransa’da gazatecilere iğrenç teknikler ile rüşvet vererek Işid’e verdiği desteği örtbas etmeye çalışıyor .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − = 14