Vahabi-Selefi misyonerler her yerde

Suudi Arabistan dünyanın dört bir yanında Vahabi-Selefi ideolojisini yayarak tekfirci terör örgütlerine eleman kazandırıyor.

0
154

BERLİN (AYNA) – 19.05.2017- Suudi Arabistan Vahabi-Selefi ideolojisini Balkanlar’da da yayarak tekfirci terör örgütü IŞİD’e eleman kazandırıyor.

Alman Die Welt gazetesinde yer alan habere göre Suudi Arabistan Vahabi-Selefi ideolojisini Balkanlar’da yaymak için özel çaba gösteriyor.

Vahabi-Selefi vaizleri Kosova, Bosna ve Makedonya’ya gönderen Suudi Arabistan bölgede radikal-dinci öğretileri aşılıyor.

Suudi Arabistan resmi, yarı resmi kurum ve kuruluşları ile doğrudan destek verdiği bazı organizasyonlar aracılığıyla istismara açık kitleleri Vahabileştiriyor.

Balkanlara gönderilen Suudi bağışçıların emellerine ulaşabilmek için oldukça örgütlü hareket ettikleri ve olabildiğince para dağıttıkları belirtiliyor.

Tekfirci terör örgütü IŞİD’deki yabancı teröristler sıralamasında Kosova kökenliler 5. sırada yer alırken bunu Bosna ve Makedonya izliyor.

Avrupa kıtasından IŞİD’e katılan teröristlerin çoğu da yine Vahabi-Selefi misyonerlerin aktif oldukları bölgelere ait.

“5 kıtada faaliyet yürütüyorlar”

Suudi Arabistan’ın en fazla Müslüman nüfusa sahip Endonezya’da da vaizler ve dini okullar aracılığıyla Vahabiliği-Selefiliği yaydığı dünya basınında yer almıştı.

Suudi okullarında yetiştirilen elemanların ülke yönetiminin çeşitli kademelerinde önemli görevlere geldiği Vahabi-Selefi ideolojinin yayılmasında aktif rol alan Endonezyalı kimi yetkililerin de Suudi diplomatik temsilcilikler aracılığıyla yüklü miktarlarda maaş aldığı belirtilmişti.

Endonezya yönetiminin de çeşitli endişelerden dolayı Suudi Arabistan’ın radikalizmi yayma faaliyetlerine göz yumduğu kaydedilmişti.

Suudi Arabistan, Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya, Kafkasya’dan Balkanlara ve Afrika’da onlarca ülkede Vahabi-Selefi ideolojisini yaymak için faaliyetler yürütüyor.

Suudi Arabistan’ın dünyanın dört bir yanında Vahabi-Selefi ideolojiye göre yetiştirdiği elamanlar Irak, Suriye ve Yemen başta olmak üzere bölgede kan dondurucu cinayet ve katliamlar yapan tekfirci terör örgütü IŞİD, El Kaide ve El Nusra’nın insan kaynaklarının önemli bir kısmını oluşturuyor.

Uluslararası kurum ve kuruluşların raporlarına göre IŞİD ve diğer tekfirci terör örgütlerinde 100’den fazla ülkeden terörist bulunuyor.

(INT-SPT-KG)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 80 = 88