Uluslararası Kızıl Haç Komitesi başkanının Yemen’deki vahim durumla ilgili açıklamaları

0
72
Uluslararası Kızıl Haç Komitesi başkanı, son zamanlarda Yemen’e ziyarette bulunmuştu. Buradaki veba salgınına, bombardımanlarda yerle bir olan su sistemleri, elektrik, temizlik ve sağlık imkanlarının yetersiz olmasını sebep olarak göstermiştir.

Yemen’deki askeri müdahale 25 mart 2015’de Arabistan öncülüğünde koalisyon güçleriyle birlikte,  hava saldırıları ”kesin fırtına” adlı operasyon ile başladı.Arap birliği ülkeleri  düzenlenen  bu operasyonları desteklediklerini dile getirdiler. Bu birliğin üyeleri Sharm El-şeyh’de düzenlenen bu oturumda Yemen için ortak bir ordu oluşturmak istediklerini dile getirdiler.
Bu acı olaydan iki yıl sonra şimdi Yemen’de hayat çok kötü bir hal almış durumda ve dünya bu durum karşısında sessiz kalmıştır. Son zamanlarda hastalıkların yayılması ile bu ülkenin insanlarının canını tehlikeye atmıştır.
Yemen’deki şartlar öyle bir noktaya gelmiştir ki hastalıkların yayılmasına müsait bir zemin oluşmuştur. İç savaşın başlamasıyla halkın çoğu yersiz yurtsuz kalmış ve hastalıkların yayılması için ortam daha da müsait bir hal almış.

Uluslar arası Kızıl Haç Komitesi başkanı bu doğrultuda bir bildiri yayınladı; “ Yemen’li halkın sorunlarını görünce büyük bir endişeyle ülkeyi terk ettim, veba salgını uyarı yapılacak durumdan çok daha vahim durumdaydı, yağmur mevsiminin başlamasıyla istatistikler bu salgına yaklaşık 400 bin civarı insanın müptela olabileceğini gösteriyordu.
Veba salgını Yemen’de bir insan faktörüdür ve savaşın başlamasından iki yıl sonra bu durum meydana gelmiştir. İlaçların düzensiz dağılımı, hastaların tedavisi rahatça yapılabilinecekken bu durum hastaların ölümüne sebep olmaktadır.

Asli hizmetler ‘çöplerin toplanması gibi’ artık faaliyet göstermemektedir. Eğer taraflar savaş kanunlarına saygı göstermezlerse gelecekte hastalıkların geniş çevrelere yayılmasına şahit olacağız.
Yemenli’ ler güçlü bünyelere sahiptirler ama bu güçlü bünye nereye kadar dayanabilir? Biz Suriye ve başka yerlerde savaşların iki yıldan altı ya da on yıla kadar sürebildiğine şahit olduk. Yemenli’ lerin alın yazıları farklı olabilir ama bu ümidin yok denecek kadar az olduğunu gördüm.
Şu an bu ülkenin insanları vahim bir durum içindedirler. Bazı ailelerin, ekmek mi su mu ya da çocuklarının ilaçları mı arasında tercih yapmak zorunda kaldıklarını gördüm.

Binlerce kişi tarafların arasında kalıp hapishanelik olmuşlar. Hapishanelerde travmatik bir durumdadırlar ve ailelerinden hiç kimseyle görüşememektedirler. Dün bu ailelerden bir kısım Sanaa’daki ofisimizin önünde protesto düzenlediler ve bir cevap bekleyişi içindeydiler. Hapishanelerdekilerin can sağlığı ve güvenli önceliğimizdir ama hapis olanlara yardım için öncelikle onlarla görüşme iznimizin olmasını gerekmektedir.

Bu hafta içinde ben kendim savaşların şehirleri, toplumu ve aileleri nasıl dağıtabileceklerine şahit oldum.
Bu sebeple bu bildiri bu durumun bir an önce bu tutumun değişmesi için hazırlanmıştır. Tarafların, hastanelere, askeriyeye ve su şebekelerine hamlelerini durdurması gerekmektedir durdurulmadığı takdirde daha büyük trajedilere şahit olacağız.
Siyasi maksatlarla insani faaliyetleri kuşatmalardan el çekmeleri gerekmektedir. Yapılan yardımların ve zaruri kaynakların ( ilaç gibi ) Yemen’in her tarafına ulaşmasını kolaylaştırmalıdırlar. İnsani yardım kuruluşların zarar gören halklara ulaşmalarını sağlamalıdırlar.
Bu durum içerisinde tutuklanan bütün tutuklulara düzenli bir şekilde ulaşılabilmesi için Kızıl Haç Komitesine izin versinler. Biz bu ziyaret boyunca her iki taraftan sevindirici taahhüt ibrazlarıyla meşgul idik ve umarız ki bu taahhütler önümüzdeki haftalarda gerçekleşir.

Mal girişlerinin sınırlandırılmasının azaltılması ki gerekir ki iktisadi faaliyetler kaldığı yerden devam edebilsin. Bununla birlikte Yemen’de taraflara destek verenlerin savaş kanunlarına riayet etmekle ve bunu sağlamakla sorumludurlar.
Mali insani yardım kaynaklarına her zamandan daha çok ihtiyaç vardır. Bu durum da dünya bir adım öne atıp bu büyük buhran için uygun çözüm yolları bulmalıdır. Aynı zamanda dünya karşı tarafların tutumları için kendi gücünden yararlanmalı.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi bu yıl bütçesini Yemen için iki katına çıkardı ta ki 100 milyon Amerikan dolarından daha fazlasına ulaşabilsin. Biz savaşımızı veba ile yapmaya devam edeceğiz ve bütün çabalarımız bu durumdan zarar görenler insanlara yardım ulaştırabilmektir. Ben hepsinden istiyorum ki bu doğrultuda çoğalsınlar. Bu hafta boyunca Yemen’de görüştüğüm kişiler ……
İzin verin ki sorunlarının bizim için önemli olduğunu onlara ispatlayalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

56 − 49 =