Türkiye savunma bakanından Zeytin dalı operasyonlarının inanılmaz iddiaları

0
37

Türkiye milli savunma bakanı Nurettin Canikli yaptığı bir açıklamada Zeytin dalı operasyonların Afrin bölgesinde durdurulması için çeşitli ülke yetkililerinden her hangi bir talebin olmadığı ve Türkiye bu operasyonlardaki haklılığını dünyaya ispatladığını söyledi.

Canikli ABD mevkidaşı James Matis ile görüştükten sonra Brüksel’deki Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) Savunma Bakanları toplantısına işaretle bu oturumda farklı ülkelerin yetkilileri ile zeytin dalı harekatları hakkında yapılan görüşmeler konusunda belge ve kanıtların gösterdiği gibi Kürdistan işçi partisi (pkk)  ve Suriye demokratik partisi (pyd) Deyr ezzur , Menbiç ve Afrin’de haps edilen IŞİD teröristlerinin Türkiye ve ÖSO güçleri ile mücadele için serbest bırakıldıklarını söyledi. Matis de Türk mevkidaşı ile yaptığı görüşmede ABD’nin Türkiye’nin teör örgütü PKK ile mücadelesine destek vermeye devam edeceğini bildirdi.Nurettin Canikli’nin bu açıklamalarının kabul edildiği takdirde şu soru akla geliyor ki neden Türkiye yetkilileri ABD’yi sürekli Türkiye’nin milli güvenliği ve Ankara siyasetlerinin düşmanı ve büyük muhalifi olarak görüyorlar?

Batı dünyasının Afrin operasyonu ile ilgili suskunluğu Türkiye hükumetinin aldığı tavrın onayı anlamında düşünmek de Türk yetkililerinin yaptığı hatalardan biridir. Çünkü herkesin de bildiği gibi Avrupalı devletler hedef ülkenin gelişmelerinde uluslararası aktörler vasıtası ile  en az insani, maddi ve siyasi masraflarla kendi hedeflerine varma peşindeler. Bu bağlamda Türkiye batı ülkelerinin bu suskunluğunu kendi siyasetlerinin onların  tutumuna aykırı olmadığı müddetçe şahit olacaktır. Bu durumdan şimdi Türkiye yararlanmaya çalışıyor. Öte yandan Türk ordusunun Zeytin dalı harekatı sırasında verdiği zayiat sikkenin diğer yüzüdür. Bu bağlamda Türkiye savunma bakanlığının yayınladığı resmi verilerine işaret etmek mümkün. 31 can kaybı Türkiye güçlerinin Afrin harekatında insani güç açısından verdiği zayiattır.  Zeytin dalı operasyonunun başladığı günden itibaren  Suriye demokratik güçlerinin  bildirdiğine göre Afrini hedef alan her türlü saldırının karşılıksız kalmayacağı belirtildi. Bu nedenle Türkiye , Suriye denkleminde askeri ve insani açıdan bir çok hasara uğrayacağı ön görülmektedir.

Suriye’nin kürt aktivisti Abdulkerim Saruhan Halep ilinin Afrin kentinde yaşanan hadiselere ilişkin ”IŞİD’i Kobani’de yenme fiyaskosu gibi Türkiye ordusunun zayiatı Afrin’de Kobani’den bin kat zor olacaktır.”dedi

Saruhan Türkiye ordusunun son harekatına işaretle  şöyle dedi:

Suriye kürtleri var gücü ile Türkiye’nin bu tecavuzü karşısında direnecektir ve Afrin saldırısı Türkiye’nin varlığına son verecek ve bölgede radikal çizgiyi ortadan kaldıracak.

Canikli, açıklamasının devamında, ”Geldiğimiz an itibariyle PYD/YPG’nin PKK’nın organik bir parçası olduğuna yönelik bir şüphe kalmamıştır. Bunu Mattis’e dökümanlarıyla birlikte aktardık. Ayrıca Amerikan yetkililerin ve resmi makamlarının da YPG/PYD’nin PKK’nın Suriye milisleri olduğu yönünde açıklamalarını da kendisine hatırlattım. ABD’nin müttefikiyle çalışması gerektiği ve doğru yöntemin bu olduğunu kendisine yönelttik. Mattis’in yaklaşımı, bu örgütü PKK’dan ayırabilecekleri ve PKK’ya karşı savaştırabilecekleri şeklinde bir açıklaması oldu. Bunun gerçekçi ve rasyonel bir yaklaşım olmadığını, PYD ve YPG’nin PKK’dan ayrılmasının mümkün olmadığını kendilerine söyledik.” dedi.

Türkiye savunma bakanının son açıklamaları Ankara – Washnagton’un görünürdeki ihtilaflarının perde arkasında Suriye kürtleri ile ilgili başka senaryoların bulunduğunu gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

88 + = 89