Trump Cumhurbaşkanlığına seçilmeden önce Arabistan’ı “sağılmalık inek” ve “zengin,çirkin gelin” olarak adlandırdı

0
208
Özel bir toplantıda,aşırı Cumhuriyetçiler Amerika’nın Arabistan ile olan yakın ilişkisine tepki gösterirken Trump cevap olarak Arabistan’ın sağılmalık bir inek olduğunu vurgulayarak,sütü bittiğinde boynunu keseceklerini dile getirdi.

Trump bir başka sohbetindede, Arabistan’ı “çirkin bir gelin”e benzeterek “onunla parası için,mantık ve ilgiyle aşk oyunu oynayacağız, Suud’luların parası bittiğinde ise yatağı terk edeceğiz.”diye konuştu.

Reuters ile yaptığı bir röportajda Cumhurbaşkalığının 100.günü ile ilgili olarak,Amerika’nın mali hacminin büyük bir kısmının Arabistan’ı müdafa için kullanıldığını ama Arap ülkelerinin Amerika ile ilişkilerinde  adaletli olmadığını vurguladı.

Ve Trump ortadoğudaki  ortaklarını eleştirerek ,Arabistan’ın bütün emniyet sisteminin Amerika’ya bağlı olmasına rağmen gerekli parayı ödemediğini vurguladı.

Geçen hafta Reuters’ın verdiği bir röportaja göre Amerika Trump’ın Arabistan’a yolculuğundan önce Arabistan’la milyar dolarlık silah anlaşması imzalandığı açıklandı.

Beyaz saraydan üst düzey bir yöneticinin aktardıklarına göre Amerika Birleşik Devletleri Riyad’ın savunma gücünü,verdikleri 100 milyar doları aşkın  silahlarla arttıracaklarını açıkladı.

Bütün bu hatırlatmalardan sonra Cumhurbaşkanı Trump yurtdışına ilk yolculuğunu 19 Mayıs’ta Suudiarabistan’a gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

49 + = 58