Suudi Arabistan yerli savunma sanayisi kurdu

0
113

Suud rejimi, silah ithalatını azaltarak savunma sanayi sektörünü geliştirmek amacıyla yerli savunma sanayi firması kurdu.

Silah ithalatını azaltmak isteyen Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar dünyanın en büyük 25 şirketi arasına sokmayı planladığı firmanın GSMH’ye 3 milyar dolar katkıda bulunması bekleniyor.

Suudi yetkililerin Amerika Başkanı Donald Trump’ın ziyareti öncesinde bu yatırımlarını duyurmaları ise ayrıca dikkat çekmektedir.

Suud rejiminin Genel Yatırım Fonu tarafından yapılan açıklamada şirketin üretim ve hizmet alanları da açıklandı.

Kurulan şirketin öncelikle İHA üretimi ve onarımı, askeri araç üretimi ve onarımı, silah, mühimmat ve füze üretimi üzerine çalışacağı belirtilirken ayrıca savunma elektroniği ve elektronik harp haberleşme alanlarında da faaliyet göstereceği belirtildi.

Ayrıca söz konusu yatırım ile birlikte ülke içerisinde 40 binin üzerinde istihdam yaratılacağı ve 3 milyar dolar katkıda bulunacağı ifade edildi.

Suudi Arabistan kralının oğlu ve Veliaht yardımcısı Muhammed bin Selman yaptığı açıklamada ileride yeni projelerinde hayata geçirileceğini belirterek “ yerli savunma sanayisi ile şirketimiz 2030 yılına kadar silah ithalatını %50 oranında azaltmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

Petrol fiyatlarının azalması nedeniyle ekonomide büyük sıkıntılar yaşayan Suud rejimi 2030 yılı için ülke ekonomisini petrole bağımlılıktan kurtarmak için yeni projeler geliştirmekte.

Uluslararası Barış Araştırmaları örgütü 2017 yılında yaptığı açıklamada Suud rejiminin 2016 yılındaki askeri harcamalarının 63.7 milyar doları bulduğunu belirterek Suudilerin askeri harcamada dışa bağımlılığı yüksek olan 4. ülke olduğunu belirtti.

Şu anda Suudi rejiminde savunma sanayi harcamaların sadece yüzde 2’sini yurt içi harcamaları oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 43 = 53