Suriye’nin doğusunda ABD’nin “yanlış saldırısı” yüzünden 300 Kürt öldü

0
45

Yerel kaynaklardan alındığı bilgilere göre Amerikanın yanlış hava saldırısı yüzünden Deyrizor’da 300 kürt militanın öldürüldüğünü yazdı.

Yerel kaynaklara göre, Suriye’nin doğusundaki Suriye Demokratik Güçleri (SDF) karargâhında ABD hava saldırıları sırasında yaklaşık 300 militanın öldüğü söylendi.

Daily Sabah” gazetesine göre ABD Hava Kuvvetleri yanlışlıkla Deyrizor eyaletindeki Halk koruma birliğini(YPG) hedef alarak 300 militanın ölmesine neden oldu.

Yanlış saldırının nedeni bazı kaynaklarının yanlış bilgilendirilmesinden kaynaklandığı söylendi. Haberde bu kaynakların kimliği belirlenmedi.

Amerika’nın yanlışlıkla olduğunu idddia ettiği şüpheli saldırılarının bir geçmişi var. 2016 nın Eylül ayında Amerika askerleri Daeş ile savaşan suriye ordusunu vurmuştu ve 100 yakın askerin ölümüne neden olmuştu, Daeş’in Deyrizor havalimanını az kalsın ele geçirmesine neden olacaktı Amerika yaptığı açıklamda yanlışlıkla olduğunu söyledi.

Irak güçleri, ABD’nin Daeş ile savaşan El-Hadid el-Sha’b güçlerine yönelik saldırılarından defalarca şikayet ettiler. Her saldırıda ABD’nin bir hata yaptığını iddia etti.

Kısa süre önce 19 Şubat’ta Amerikan koalisyonu Suriye ittifakına karşı bir hava saldırısı başlattı ve 100’den fazla insanın öldü, Ancak bu kez Suriye güçleri SDF’nin pozisyonlarına saldırdığını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

87 + = 88