Suriyeli muhaliflerden İsrail açılımı

0
49
Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi adlı muhalif grup, ‘Barış için Suriyeliler ve Yahudiler” adlı bir örgüt kurduğunu açıkladı.

Abdulbari Atvan yönetimindeki Rey el-Youm gazetesinin haberine göre Genel Koordinatörlüğünü Özgür Suriye Ordusu’nun eski sözcüsü Fahad el-Masri’nin yaptığı Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi, kurdukları örgütün siyasi olmadığını belirtti.

Fahad el-Masri, “Barış için Suriyeliler ve Yahudiler” adlı örgütün Suriye ile İsrail arasında barış düşüncesini geliştirmek olduğunu belirterek “Bu örgütün ilk ve son hedefi, Suriye ve İsrail’i barışa, Ortadoğu barışına ve halkların birlikte yaşamasına sevk etmektir” dedi.

Dünyadaki tüm Suriyelilerin ve Yahudilerin barışa, hoşgörü kültürüne ve diyaloga inandığını ve şiddete ve terörizme karşı olduğunu belirten Fahad el-Masri, örgütün düşüncelerinin ABD Başkanı Donald Trump’ın düşüncelerine de yakın olduğunu söyledi.

2015 yılına kadar Özgür Suriye Ordusu’nun sözcülüğünü yapan Fahad el-Masri, Suriye’de geçiş aşamasında sınırların kontrol altına alması, Suriye’ye istikrarın geri getirmesi ve terörizm ve aşırılıkla mücadele edilmesinde caydırıcı rol oynayacak olan Arap ve Türk askeri güçlerine yardım edecek bir askeri konsey istediklerini söyledi.

Özgür Suriye Ordusu’nun resmi olarak uluslararası yardım gördüğü 2014 yılında da Suriye Ulusal Koalisyonu liderlerinden Kemal Lebvani, İsrail’in en önemli güvenlik konferansı olan Herzliya toplantısına katılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − = 4