Sudan’ın Katar’la ilişkisine bahane olarak Arabistan 50 bin Sudan’lıyı ihraç etti

0
18
كارگران خارجي در عربستان
Karar Eltehami Suudi Arabistan Sudan’ın Katar’la olan ilişkisini bahane ederek 50 binden fazla Sudan’lı işçinin ihraç edilmesini istedi.

Yurtdışında yaşayan Sudan’lı işçilerin genel müdürü Karar Eltehami Mısır gazetesi Alnahar’a verdiği röportajda varlıklı Arabistan’lı ailelerin yanında çalışan 50 bin Sudan’lı kadın erkek işçinin ihraç edilmesiyle ilgili şunları söyledi:Arabistan’ın Sudan’ın Katar’la ilişkisini kesmemesi üzerine aldığı bu karar iki ülke arasındaki anlaşmaların ve yükümlülüklerin dışında kalmaktadır ve biz bunu Sudan halkına hakaret olarak algılıyoruz.

Eltehami Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir’in, Hadem El-Harameyn El-Şerifi ile son yaptığı görüşmede Sudan ve Arabistan’ın Yemen savaşındaki ittihadı ile ilgili anlaşma yapılmasına rağmen Riyad şunu unutmamalıdır ki Sudan hala aynı şekilde milleti, istiklali ve siyasi özgürlüğü için kendine saygısı vardır.

Son olarak Kerar; bizim şuanda 5 binden fazla askeri gücümüz Arap koalisyonundan dolayı Yemen’de bulunmaktadır ve Suudi yetkilileri 2 bin asker daha istediler. Riyad Sudan’lı kadınları ihraç etmeden önce 5 bin Sudan’lı askeri geri göndermek için anlaşma yapmalıydı.

Eltehami Arabistan’dan ihraç edilen 50 bin işçinin geri dönmesi için Sudan’ın tamamen hazır olduklarını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

60 − 59 =