Soçi toplantısı başarılı geçti

0
26
Rusya Dışişleri Bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Soçi kentinde Suriye Ulusal Diyalog Kongresinin başarılı geçtiğini ve toplantıya katılmayanların Suriye anayasa komitesinde katılacağını söyledi.
Sergei Lavrov Rusya, Türkiye ve İran’ın,Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya Suriye konusunda  yardımcı olmaya karar verdiklerini açıkladı.
“Suriye Ulusal Diyalog Kongresi” olarak adlandırılan Soçi Uluslararası Zirvesi, Salı gecesi bir açıklama ile toplantıyı sonlandırdı.
Açıklamada Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve egemenliği vurgulandı, Suriye halkının ülkenin geleceğini demokratik yollarla ve sandıklar belirleyecek tek otorite olduğu belirtildi.
Soçi’ye göre, Suriye sınırlarını ve insanlarını herhangi bir yabancı tehditten korumak, ülkenin anayasasındaki yükümlülükleriyerine getirebilmek için Suriye ordusu korunmalı.
Soçi açıklamasında ayrıca, terör, önyargı, aşırılık ve dini mezhepçiliği  kınadı ve onlara karşı olan operasyonları destekledi.
Ulusal Diyalog Kongresi, 29-30 Ocak 2010’da Soçi Şehri’nde yapıldı.
Suriye Ulusal Diyaloğ Kongresinin düzenlenmesine ilişkin anlaşma, Kasım 2017 de İran İslam Cumhuriyeti, Rusya ve
Türkiye liderleri (Astana sürecini destekleyen ülkeler) eşliğinde Rusya’yada karalaştırıldı.
Astana müzakeresi 2017 Ocak ayında Suriye’de barışı sağlamak amacı ile İran İslam Cumhuriyeti’nin girişimiyle,Rusya ve Türkiye’nin işbirliği ile başlamıştır.
Suriye’de yaşanan kriz 2011’den bu yana, terörist grupların kitlesel  saldırılarıyla başlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

73 − = 69