Rusya’dan ABD’nin füze sistemleri açıklaması

0
928

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkan Yardımcısı Korgenaral Viktor Poznihir, ABD’nin Avrupa’daki füze savunma sistemlerinin Rusya’ya nükleer saldırı düzenlenmesi potansiyelini taşıdığını söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Cenevre’de düzenlenen Silahsızlanma Konferansı’nda konuşan Poznihir şu ifadeleri kullandı: “Avrupa’da Amerikan füze savunma sistemleri bulunması, Rusya toprakları yakınlarındaki deniz ve okyanuslarda bu sistemlerin gemilerinin bulunması, Rusya’ya karşı ani bir nükleer füze saldırılmasına yönelik güçlü ve gizli bir potansiyel yaratıyor.”

Rus uzmanların ABD’nin füze savunma sistemini analiz ettiğini de belirten Poznihir, Washington’un konuşlandırmayı planladığı ülkenin kuzeydoğusundaki üçüncü pozisyonel füze savunma sistemi bölgesinin imkan ve kabiliyetlerinin, Rusya ve Çin’e ait ABD yönündeki her türlü füzeyi engelleyebilecek seviyede olduğunu vurguladı.

Öte yandan Poznihir, ABD radarlarının Rusya topraklarının neredeyse tamamını kapsadığına işaret etti.

Poznihir, “ABD’nin nükleer füze saldırısı uyarı sistemine bağlı radar sistemi, Rusya’nın neredeyse tamamını kapsıyor. Alaska, Romanya ve Polonya’da konuşlandırılan uzun menzilli ABD radarları, Washington’un Rus füzelerini engelleme kapasitesini artırıyor” ifadelerini kullandı.

Bu arada Ponzihir, ABD’nin füze savunma sisteminin dünyadaki füze varlıklarının potansiyelini artırma anlamına geldiğini ve bunun yeni silahlanma yarışını körüklediğini de vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + 6 =