Rusya-İran ilişkileri, üçüncü ülkeleri hedef almıyor

0
677

Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, iki ülke arasındaki işbirliğinin üçüncü ülkeleri hedef almadığını vurguladı.

Rus haber ajansı Spuntik’te yer alan habere göre, Rusya’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Ruhani, Putin ile görüşmesinin basına açık bölümünde önemli açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda, ikili ilişkilerin geliştiğini ve görüşme sırasında ilişkileri ileri taşıyacak yeni adımlar atılmasını umduğunu belirten Ruhani, şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası terörle ve uyuşturucu tehdidiyle mücadele alanında iyi bir deneyime sahibiz. Amacımız, bölgede barış ve istikrarı güçlendirmek. İlişkilerimizin gelişmesi, üçüncü ülkeleri hedef almıyor.”

Putin de, İran’ı Rusya’nın iyi bir komşusu ve güvenilir bir partneri olarak gördüklerini kaydetti.

İki ülkenin 500 yılı aşkın bir süredir diplomatik ilişkileri desteklediğini söyleyen Putin, “Moskova ve Tahran, her alanda son derece etkili bir çalışma yürütüyor. Uluslararası faaliyetler, köklü ve zorlu uluslararası sorunların çözümü ve ekonomi bu alanlardan bazıları” dedi.

Rusya ve İran’ın son dönemde tüm alanlarda önemli sonuçlar elde ettiğine de dikkat çeken Putin, 2016 yılında ikili ticaret hacminin yüzde 70 oranında artmasını örnek olarak gösterdi.

Putin, bu sonuçlara Cumhurbaşkanı Ruhani ve hükümetinin çabaları sayesinde ulaşıldığının altını çizdi.

Putin ve Ruhani, son olarak Ağustos 2016’da Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptıkları üçlü zirvede bir araya gelmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

74 + = 84