Rus uzman: Suudi Arabistan Kralının Rusya ziyaretindeki ilk hedef İran

0
17703
Suudi kralının Rusya’ya yaptığı ziyarete işaret eden Rus uzman ve analist, Riyad’ın asıl amacının Tahran ve Moskova arasındaki ilişkilerin seviyesini azaltmak olduğuna vurgu yaptı.

Batı Afrika analisti ve uzmanı Gregory Kusaç, Rus gazetesi ” Argumenty i Fakty ” ile yaptığı röportajda Suudi Arabistan Kralı “Selman bin Abdülaziz”in Rusya ziyaretindeki amacı hakkında konuşarak “Şüphesiz, Suudi kral ve üst düzey Rus yetkililer üçüncü aktör olarak görülen İran’ın rolü üzerine görüştüler” dedi.
Kusaç, “İran’ın, bölgedeki Suudi Arabistan’ın stratejik bir düşmanı olduğunu göz önünde bulundurursak, Suudi Arabistan’ın öncelikli hedefi İran ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkileri azaltmaya çalışmak olacaktır.” Dedi.
Suudi uzmanına göre, Riyad şimdi Rusya ile ekonomik işbirliğini genişletmek ve daha sonra bu ilişkileri siyasi çelişkileri azaltmak ve keskin bir düşüş için bir temel unsura dönüştürmek için çalışıyor.
O, “Şu an Suudiler, Rusya ile ilişkileri geliştirme amacıyla petrol ve gaz, yol yapımı ve hatta Suriye’den silah alınması gibi Rusya’nın çeşitli ekonomik sektörlerinde finansal yatırımlar konusunda görüşüyorlar.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 3 = 1