Para zoruyla selefi-vahabi ideolojisini yayıyorlar

0
110

CAKARTA – 31.01.2017- Suudi Arabistan’ın, selefi-vahabi ideolojisini Endonezya’da da yaymak için çalışmalar yürüttüğü bildirildi.

Suudi Arabistan,  eğitim ve vakıf çalışmaları adı altında selefizmi yaymak için yıllardır Endonezya’nın başkenti Cakarta ve diğer bazı bölgelerde faaliyetler yürütüyor.

Öğrencilere burs verme ve bazı üniversitelere doğrudan nakdi yardımlarla taraftar kazanmaya çalışan Suudi Arabistan’ın faaliyetlerinde nisbeten sonuçlar da elde ettiği belirtiliyor.

En fazla Müslüman nüfusa sahip Endonezya’da vaizler ve dini okullar aracılığıyla da selefizmi yayan Suud rejiminin yetiştirdiği elemanların ülkenin önemli kademelerinde görev almaya başladıkları da ifade edildi.

Suudi Arabistan’ın ayrıca Endonezya’dan kabul ettiği öğrencilere de hatırı sayılır burs ve imkanlar sunarak taraftar toplamayı bir siyaset edindiğine dikkat çekiliyor.

Selefi ideolojinin yayılmasında aktif rol alan Endonezyalı kimi yetkililerin de Suudi diplomatik temsilcilikler aracılığıyla yüklü miktarlarda maaş aldığı belirtildi.

Endonezya yönetimin de çeşitli endişelerden dolayı Suudi Arabistan’ın selefizmi yayma faaliyetlerine göz yumduğu kaydedildi.

Suudi rejimi,  Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya, Kafkasya’dan Balkanlara ve Afrika’da onlarca ülkede selefi-vahabi ideolojisini yaymak için faaliyetler yürütüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

34 − 27 =