Pakistan, Tebliğ Cemaati’nin mallarına el koydu

0
78

Pakistanlı yetkililerin bildirdiğine göre, Pakistan hükümeti, Tebliğ Cemaatine bağlı faaliyet gösteren Fellah İnsani Yardım Kurumu’na ait Pencap ve Azad Keşmir vilayetindeki 148 gayrı menkule el koyduğunu bildirdi.

Pakistan İçişleri Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililerin, Ulusal Güvenlik Meclisi’ne verdiği bilgiye göre, hükümet Tebliğ Cemaati’ne ait aralarında hastane ve dispanserlerin de bulunduğu çok sayıda gayrı menkule el koyarak, cemaate ait ilk yardım araçlarını da Kızılay’a devretti.
Bir milyon dolar değerinde mal varlığına el konuldu
Pakistan Terörle Mücadele Güçleri, Tebliğ Cemaati lideri Hafız Muhammed Said ile irtibatı olan 3 cemaatin yaklaşık bir milyon değerindeki banka varlıklarına el koyarak, söz konusu cemaatlerinin finansmanını engellemek için önemli adımlar atmıştı.
İslamabad hükümeti tarafından hayata geçirilen icraatların, kara para aklama ile ilgili uluslararası kurumların Pakistan’ı terör örgütlerine finans sağlayan örgütler listesine almasının önüne geçilmesi için yapıldığı belirtiliyor.
Uluslararası heyet, Pakistan’a 3 ay süre vermişti
Uluslararası Kara Para Aklama ile Mücadele Heyeti, geçtiğimiz ay, Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirdiği toplantı sonrası söz konusu cemaatlerin finansmanını durdurması için Pakistan yönetimine üç ay mühlet vermişti.
Pakistan hükümeti ise Tebliğ Cemaati ve Fellah İnsani Yardım Kurumu’na ait 96 milyon rupi değerindeki mallarına, 1997 yılında ilan edilen terörle mücadele yasasının 11 hh sayılı bendine istinaden el koyduğunu açıkladı.
Tebliğ Cemaati ve Leşkeri Tayyibe terör örgütleri listesine alındı
Ulusal Güvenlik Meclisi’ne bilgi veren Pakistan İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınan 1267 sayılı karar çerçevesinde, Leşkeri Tayyibe, Tebliğ Cemaati ve Fellah İnsani Yardım Kurumu’nun terör örgütü listesine alındığını ve hükümetin söz konusu cemaatlere karşı gerekli yaptırımları uyguladığını bildirdi.
1997 yılında ilan edilen terörle mücadele yasası, üç cemaatin kapsamına alarak BMGK kararlarına uyumlu hale gelecek şekilde düzenlenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

67 − 59 =