Nükleer silah sahibi ülkeler NPT anlaşmasını ihlal ediyor

0
719

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, nükleer silah sahibi ülkelerin NPT anlaşmasına uymadıklarını belirtti.

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda düzenlenen “Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması” toplantısında yaptığı konuşmada, nükleer silah sahibi ülkeleri eleştirerek, “Uluslararsı toplumun nükleer silahların topyekun imha edilmesi yönündeki meşru talepleri çok az sayıda ülkelerin küresel güvensizlik üzerinde kurdukları hayali güvenlik gerekçesiyle gözardı edilmektedir” dedi.

Hoşru, nükleer silahsızlandırmaya ilişkin uluslararası çaba ve özelliklede “NPT” gibi anlaşmaların yetersiz kaldığını belirterek, “Şimdiye kadar nükleer silah sahibi ülkeleri bu konuyla ilgili ciddi adımlar atmadılar. Kanaatimce onlar ileride de olumlu sonuç için çaba göstemeyecektir” değerlendirmesini yaptı.

İran’ın BM Daimi Temsilcisi, “Nükleer silah sahibi ülkelerin söz konusu toplantıya katılmamakla birlikte “NPT” anlaşmasının 6’ıncı maddesine verdikleri sözlerini tutmadıklarını gösterdi” açıklamalarında bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti’nin New York’ta düzenlenen “Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması” toplantısına katılma nedenlerini anlatan Hoşru, “İran kimyasal silahların mağduru olduğundan ötürü kitle imha silahların tehlikeli olduğunun farkındadır. Dolayısıyla da insanlığı kurtarmak için aktif olarak diplomatik müzakerelere katılmak istiyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + 8 =