Norveç’ten İsrail’e boykot kararı

Norveç Sendikalar Konfederasyonu (LA), Filistinlilere yönelik baskı, şiddet ve zulüm uygulayan İsrail’i boykot kararı aldı.

0
132

OSLO (AYNA) – 13.05.2017- Norveç’in en büyük ve etkili Sendikalar Konfederasyonu (LA), İsrail’i boykot kararı aldı.

Norveç Sendikalar Konfederasyonu (LA), Filistinlilere yönelik baskı, şiddet ve zulüm uygulayan İsrail’i boykot eden sivil toplum kuruluşları arasına katıldı.

İsrail’e yönelik kültürel, ekonomik ve akademik alanlarda uluslararası boykotu öngören karar 117’ye karşı 197 ile kabul edildi.

Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi (BDS) de yayınladığı açıklamada LA’nın kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi, kararın Filistin halkının haklarının iadesi yönünde atılmış önemli bir adım olduğunu bildirdi.

Açıklamada, LA’nın İsrail ile olan askeri ilişkileri kesmesi ve yatırımların geri çekilmesi için Norveç nezdindeki nüfuzunu kullanması da istendi.

İsrail’in uluslararası anlaşma ve yasaları hiçe sayarak yeni Yahudi yerleşim birimleri inşa etmesi, Filistinli tutuklulara kötü muamelesi ve Filistin halkına yönelik saldırganlığını sürdürmesi uluslararası resmi ve gayri resmi kurum ve kuruluşlar tarafından kınanıyor.

İsrail’e yönelik ekonomik, kültürel, askeri, siyasi, akademik ve diğer alanlarda yaptırım ve boykotu yaygınlaştırmak amacıyla oluşturulan BDS’ye dünya genelinde binlerce sivil toplum kuruluşu destek veriyor.

(PT-INT-KG)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

91 − = 87