Namaz kılan askerleri tehdit eden teğmene hapis cezası

0
123

Kayseri’de koğuş girişinde toplu halde namaz kılan 5 eri odasına çağırarak silahla tehdit ettiği iddiasıyla yargılanan teğmene 20 yıl hapis cezası verildi. Teğmen mahkemedeki savunmasında “Silah kullanmamdaki amacım ‘Nefes’ filmindeki gibi askerlerin aklında daha iyi kalsın diye senaryolaştırmaktı” dedi.

Kayseri’deki 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı’nda askerlik görevini yapan 5 erin koğuşların girişinde namaz kıldığını görüp uyaran ve daha sonra tabancasıyla askerleri tehdit ettiği öne sürülen teğmen Celalettin G. hakkında “dini ibadetlerin toplu olarak yapılmasını tehditle engelleme” suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açıldı. Kayseri 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında tutuklu sanık teğmen Celalettin G. ile avukatı hazır bulundu.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 8 yıldır görev yaptığını belirten sanık Celalettin G., savunmasında olay tarihinde 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Fabrika Müdürlüğü’nde nöbetçi subay olduğunu söyledi. Olay saatinde rutin kontrolleri yaptığını belirten Celalettin G., “Rutin kontrollerimi yaparken isimleri geçen askerlerin koğuşların giriş bölmesinde botların koyulu olduğu alanda toplu olarak namaz kıldıklarını gördüm. Askeriyede gruplaşmalar olmaması gerektiği için ‘Gruplaşmalar mı oluyor’ diye düşünerek ibadetleri bitince odama gelmelerini söyledim” dedi.
Askerlerin bir süre sonra mesaisini yaptığı odanın önüne geldiklerini kaydeden Celalettin G, şunları dile getirdi:
‘AKILLARINDA KALSIN DİYE SENARYOLAŞTIRDIM’
“Askerler gelince ‘Siz inançlı insanlarsınız, grup olarak hareket etmemelisiniz ve inançlı insanlar ahiretten korkar, hesap verirken bu durumu da gözetmelisiniz. Allah katında sorumlusunuz’ demek istedim. Daha etkili olsun diye önceden şarjörünü çıkarmış olduğum nöbet silahını askerlere doğru yönelterek ‘Dan, dan, dan, varsayalım hepimizi vurdular, ahirette hesap veriyoruz. Bu durumda ne olacak?’ dedim. Buradaki silah kullanmamdaki amacım ‘Nefes’ filmindeki gibi askerlerin aklında daha iyi kalsın diye senaryolaştırmaktı.”
Bu sırada rahatsızlanan bir askere yardımcı olduğunu ve daha sonra bireysel olarak görüştüğü askere gruplaşmalara mahal vermemeleri gerektiğini söylediğini savunan Celalettin G., hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatini istedi. Mahkeme, sanık teğmene silahla tehdit suçlamasıyla her bir asker için 4’er yıl olmak üzere 20 yıl hapis cezası verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + = 20