Mozambiklilerin toplu ulaşım aracı ‘My Love’

0
45

Başkent Maputo’da halkın çoğunluğu, yolcuların birbirine yaslanarak ve tutunarak seyahat etmesi nedeniyle “My Love” adı verilen açık kasa kamyonetlerle seyahat ediyor.

Dünyanın birçok yerinde yük ve eşya taşımacılığı için kullanılan açık kasa kamyonetler, Mozambik’in başkenti Maputo’da yolcu taşımacılığında kullanılıyor.

Başkentteki en yaygın yolcu taşıma aracı olan kamyonetler, yolcular seyahat sırasında düşmemek için birbirine tutunmak ve sarılmak zorunda kaldığı için halk arasında My Love (aşkım) olarak adlandırılıyor.

Yaklaşık 1,1 milyon insanın yaşadığı şehirde, halk, hiçbir konforu olmamasına rağmen tıklım tıklım dolan kamyonet kasalarında iş yerlerine ve evlerine gidiyor.

Şehirdeki otobüslerin yeterli olmaması sebebiyle her gün yaklaşık 15 metikali (1 lira) ödeyerek kamyonetlerle seyahat etmek zorunda kalan insanlar, zaman zaman kamyonetten düşme riski ile karşı karşıya kalıyor.

“Amacımız alabildiğimiz kadar insanı almak”

AA muhabirine konuşan “My Love” sürücülerinden Almeida Nhamtumbo, kamyonetin kalabalık olmasının pek önemli olmadığını savunarak, ”Amaç alabildiğimiz kadar insanı almak.” diye konuştu.

Her gün kamyonetle yolculuk eden Silvio Domingos, “Bu araçlar konfor ve güven vermiyor ancak başka bir tercihim yok çünkü günlük uğraşlarıma devam etmek zorundayım.” dedi.

Maputo’daki Hulene bölgesinde yaşayan 40 yaşındaki Adelino Assane ise her sabah otobüsle seyahat etmek için 04.30’da kalktığını ancak otobüsü yakalayamadığında “My Love”un kendisi için bir kurtuluş olduğunu anlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

92 − 88 =