Mısır eski dışişleri bakanı Türkiye’nin Suriye’ye karışmasını protesto etti

0
44
احمد ابو الغیط دبیرکل جدید اتحادیه عرب

Münih Güvenlik Konferansı’ndaki Mısır eski dışişleri bakanı, Türkiye’nin Suriye’ye karışmasına büyük tepki verdiğini açıkladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abul Gheit bugün Münih Güvenlik Konferansı’nda Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine aşırı tepki veren açıklamalar yaptı.

2018 Münih Güvenlik Konferansı Canlı yayına göre, Mısır eski dışişleri bakanı konferansın üçüncü gününde orta doğu uzmanları ile katıldığı konferansda şunları vurguladı :”Suriye’de hoş olmayan bir çatışma var ve Suriye’ye yabancı güçler müdahale ediyor.”

Bakan, “Bu konu kesinlikle Suriye’deki ihtilafların ortadan kaldırılmasına yadımcı olmayacak ” dedi. Bunun nedeni, Ruslar Suriye kıyılarında, Amerikalıların Suriye’ye asker yerleştirmiş, İranlılar ise heryerdeler.”

Arap birliği Genel Sekreteri ayrıca şunları söyledi: “Türkiye’nin Suriye’deki eylemlerinin kaynağını anlamaya çok gayret sarfettim ve Türk yetkililere, Arap komşularında askeri müdahaleye ilişkin ilkeleri belirlemeye çağırıyorum” dedi.

Türkiye, 16 Ocak’tan itibaren Suriye’nin kuzeybatısında Halep’teki Afarin saldırısına başladı; Kürt güçlerini kuzey ve batı Halep’ite hedef aldılar.

20 Ocak 2018 Cumartesi günü, Türkiye, Halep’in 60 kilometre kuzeybatısında, Afrien kasabasındaki köyleri kuşattı. Aynı gün, 17 Ekim’de Türk Ordusu Genel Sekreterliği, “Zeytin dalı” operasyonunu resmen ilan etti.

Operasyonun amacı sınırda ve bölgede güvenliğin sağlanması ve PKK teröristlerinin yok edilmesiydi.

Şam Türkiye tarafından yapılacak olan herhangi bir askeri eylemi ve Suriye’ninsınırlarını ihlal etmesini kınadı ve Ankara’yı uyardı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

66 + = 71