Lavrov: Kuzey Kore, ABD’nin ahitsizlikleri nedeniyle güvenlik garantisi talep etmekte

0
39

Rusya Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore yönetiminin, Amerika’nın İran ile olan KOEP nükleer anlaşmasındaki ahitsizliklerinden dolayı güvenlik garantisi talep etmekte olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelen Lavrov görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Tillerson’la Kuzey Kore’yi konuştuk. Bu konuda tavrımız değişmedi. Cepheleşme, provokasyon ve macera kısır döngüsüne bir son verilmeli” ifadelerini kullandı.

Amerika’nın İran ile olan nükleer anlaşmadaki ihlalleri ve ahitsizliklerinden ötürü kuzey Kore’nin Amerika’ya kesinlikle güvenmediğini ve yapılmak istenen görüşmelerin bir garantisi olamadığını bildirdiğini hatırlatan Lavrov açıklamalarına “Kuzey Kore, güvenlik garantisi konusunda ABD ile görüşmeye hazır. Biz de bu müzakerelerin yürütülmesi için destek vermeye hazırız” sözleriyle devam etti.

Lavrov, Kuzey Kore ile ilgili sorunların yalnızca barışçıl yollarla çözülmesi için işbirliğine devam edilmesi çağrısı da yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 5 = 3