Kuzey Kore’den ABD’ye nükleer cevap

Kuzey Kore, tehdit ve çatışmacı politikalarını sürdürmesi halinde ABD’ye karşı nükleer silah kullanabileceğini açıkladı.

0
148

PYONGYANG (AYNA) – 22.04.2017-Kuzey Kore, tehditlerine devam etmesi halinde ABD’ye karşı nükleer silah kullanabileceğini bildirdi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin çatışmacı politikalarına karşı önleyici tedbirler alınabileceğini savaşın da buna dâhil olduğunu açıkladı.

Açıklamada, “Kuzey Kore barışçıl bir ülkedir, ancak savaştan da korkmuyor ve kaçınmıyor. ABD tehditlerine karşı koymada oldukça kararlıyız.” ifadesi kullanıldı.

Karşı önlemlerin ani saldırı ve diğer yöntemler olduğunun kaydedildiği açıklamada, nükleer bir saldırıya nükleer savaşla karşılık verileceği uyarısında bulunuldu.

Kuzey Kore, tehditkâr politikalarını sürdürmesi halinde Japonya ve Güney Kore’de bulunan ABD askeri üslerini, ABD uçak gemilerini hedef alacağını bildirmişti.

ABD de nükleer ve balistik füze denemeleri gerçekleştiren Kuzey Kore’yi savaşla tehdit etmişti.

Washington yönetimi, yeni nükleer denemeler yapmaması konusunda Piyongyang’ı uyarmış ‘stratejik sabırlarının’ taşmak üzere olduğunu açıklamıştı.

Karşılıklı tehditlerin sürmesi üzerine Çin ve Rusya, tansiyonun düşürülmesi ve gerginlikten kaçınılması çağrısında bulunmuştu.

(SPT-INT-KG)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 35 = 40