Kuzey Kore: “Filistin’in yanındayız”

Kuzey Kore, insanlığa karşı suç işleyen İsrail’in dünya barışı için bir tehdit olduğunu açıkladı, Filistin devletinin kurulmasına ilişkin desteğini yineledi.

0
205

PYONGYANG (AYNA) – 30.04.2017- Kuzey Kore, Filistin halkının direnişini ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediklerini açıkladı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in dünya barışı için bir tehdit oluşturduğunu ve yasadışı olarak nükleer silahlar edindiğini duyurdu.

İsrail için ‘işgalci’ ifadesinin kullanıldığı açıklamada, İsrail’in insanlığa karşı suç işlediği belirtildi.

“İsrail, yasadışı yollardan nükleer silahlara sahip olan tek ülkedir. Bu konuda ABD’nin de tam desteğini almaktadır.” ifadesine yer verilen açıklamada böyle bir ülkenin Kuzey Kore’ye hakaret edemeyeceği vurgulandı.

Açıklama, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın ABD-Kuzey Kore gerginliğine ilişkin kullandığı ifadelerin ardından geldi.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un için ‘deli’ ve ‘radikal’ diyen Liberman, bu ülkenin nükleer deneme yaparak ‘kırmızı çizgi’yi aştığını söylemişti.

Liberman’ın açıklamalarının ‘küstahlık’ ve ‘meydan okuma’ olarak değerlendirildiği açıklamada, İsrail’in Filistinlilere karşı işlediği suçları örtbas etmeye çalıştığına dikkat çekildi.

“İsrail suçlama ve hakaretlerinin sonuçları konusunda iki kez düşünmeli’ denilen açıklamada Tel Aviv rejiminin Filistinlilere karşı işledikleri cinayetlerin ortada olduğu belirtildi.

Açıklamada “Liderimiz Kim Jong Un’a saygısızlığa cesaret edenlere cevabımız çok ağır olacak” ifadesi kullanıldı.

Kuzey Kore, daha önce de İsrail’in Gazze Şeridi, Lübnan ve Suriye’ye saldırılarını kınamış Siyonist rejim için ‘saldırgan ve işgalci’ ifadelerini kullanmıştı.

(INT-IR-KG)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

83 + = 85