İsrail bu kez Filistinlilerin cenazelerine göz dikti

0
43

Siyonist rejim Parlamentosu Knesset’te yapılan ikinci ve üçüncü oylamalar sonrası Filistinli şehitlerin cenazelerinin teslimine ilişkin kısıtlamalar getiren tasarı onaylandı

İşgalci İsrail’e karşı direnirken şehit edilen Filistinlilerin cenazelerinin teslimine ilişkin kısıtlamalar getiren tasarının, İsrail Parlamentosu Knesset’te, ikinci ve üçüncü oylamalardan da geçerek yasalaştığı belirtildi.

Kanal 10 televizyonunun haberine göre, tasarı iki oylamadan geçerek yasalaştı. Haberde, tasarıya evet ya da hayır oyu veren milletvekillerinin sayısıyla ilgili bilgi verilmedi. Knesset’ten de konuyla ilgili resmi açıklama yapılmadı.

Söz konusu yasa, Filistinlilerin cenazelerinin sınırlı durumlarda teslim edilmesini öngörüyor.

Yasa ayrıca, İsrail polisine, “cenazeye katılanların sayı ve kimlikleri, cenazenin güzergahı ile kullanımı yasak olan eşyaların belirlenmesi, belirli bir kişinin katılımının engellenmesi ile istisnai durumlarda da naaşların defnedileceği mekanın belirlenmesi” gibi şartlar yerine getirilinceye kadar cenazelerin teslimini engellemek için idari emir verme yetkisi tanıyor.

İşgal rejimi yasalarına göre, tasarıların yasalaşarak yürürlüğe girmesi için parlamentoda üç kez oylamaya sunulması gerekiyor. Şehit Cenazelerini Geri Alma Milli Komisyonunun verilerine göre, İsrail’in elinde 253 Filistinli şehidin cenazeleri bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

89 − 84 =