İrlanda gazetesi; Yemen Savaşı, Çocuk Öldürme Savaşıdır

0
22
Dublin yayım merkezli Irish Tımes gazetesi, ülkenin üç farklı teşkilatının ortak beyanına dikkat çekerek Yemen’deki insani durumu ve Arabistan’ın bu durumla bağlantısını yazdı; Bu gün bu ülkenin sınırları içerisinde , Arabistan saldırılarından sonra , tahminlere göre Yemen’li çocukların % 80 ‘i acil yardıma ihtiyaçları vardır.

Gazetenin vermiş olduğu bilgilere dayanarak, mali ve sosyal altyapı savaş sebebiyle yok olmuş durumda ve akabinde ülkede milyonlarca insan özellikle çocuk ve ölümcül bulaşıcı hastalıkların dağılmasıyla ölümlere sebep olmaktadır. Unıcef Yemen sorumlusu Bismarck Suangin’nin aktardıklarıyla ; Yemen’de savaş en çok çocukları etkilemektedir ve şu an çocuklar açlıkla ölümü beklemektedirler bundan kötüsü gittikçe geniş bölegere dağılarak daha şiddetli bir hal almaktadır.
Bu bilgilerde; Yemen’li çocukların direk Arabistan’ın saldırılarının kurbanı olmamakla beraber bir çoğu için dolaylı olarak ortaya çıkan tehlikeli durumlar ölümcül olmuştur.
Bu bilgiler, ülkedeki savaş ve tehlike insani durumu oldukça vahimleştirmiştir. Savaştan iki sene önce Arabistan güçleri ile Husi direniçleri arasındaki durum, ülkede bir çok vatandaşın zarar görmesine ve bununla beraber ülkeden açlık oranının yükselmesine sebep olmuştur.
Bismarck; Yemen’deki bu durumu anlamak için buradaki hastahanelere ve sağlık merkezlerine bakmak yeterli olacaktır. Annelik hissini anlamak için, ümitsizce hasta çocukları…..
Bu anneler her şeyden ümitsiz ve her şeyi Allah’a havale etmektedirler ve bu onlarda tedavilerinin en uç noktası hissini vermektedir.
İrlanda gazetesi tekid ederek; Yemen’deki insani durum ülke için büyük bir buhran ve omuzlarında ağır bir yük gibidir. Bu durum öyle bir hal almıştır ki tasavvur edilemez boyutlara ulaşmıştır. Suriye’nin buhranından daha vahim olan bu duruma maalesef tüm dünya kör ve sağırı oynamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

40 + = 43