İran’dan ‘dost-düşman’ açıklaması

0
35

TAHRAN (AYNA) – 08.02.2017- İran, hiçbir komşu ülkenin tehdit olarak görülmediğini, tehdidin ABD ve İsrail’den geldiğini bildirdi.

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında İran’ın savunma gücü ve doktrini konusunda açıklamalarda bulundu.

Düşman güçlerce sürekli tehdit edildikleri için savuna sanayine ayrı bir önem verdiklerini anlatan Dehkan, yerli uzman ve imkânlarla kısa sürede büyük başarılar elde edildiğini söyledi.

Savunma sanayindeki bilim adamı ve uzmanların fedakârlık ve özveriyle çalıştıklarına dikkati çeken Dehkan, “Bugün savunma sanayinde yüzde 85 oranında kendi kendine yeter düzeye geldik” dedi.

Dehkan, düşmanların olası saldırılarına karşı hemen her alanda cansiperane faaliyet gösterildiğini ifade etti.

“Savunma doktrinimiz etkili caydırıcılık esasına göre şekilleniyor” diyen Dehkan, insan güçlerini savunmanın en önemli unsuru olarak gördüklerini söyledi.

İran’a yönelik tehditlerin türü ve ebadına göre tedbir ve hazırlığın söz konusu olduğunu anlatan Dehkan, “Biz hiçbir komşumuzu tehdit olarak telakki etmiyoruz. Tehdidi denizaşırı olarak görüyoruz ki bu tehdit ABD ve İsrail’dir. Düşmanlardan gafil olmamak, olası bir saldırı durumunda düşmana ağır kayıplar verdirmek ve büyük bir caydırıcılık noktasına ulaşmak için muhtelif parametreleri hesaba katıyoruz. “

“Siyonist rejimin meşruiyeti yoktur”

İran Savunma Bakanı Dehkan,  bölge barışı ve güvenliği için en büyük tehdidin Siyonist İsrail rejimi ve tekfiri terör örgütleri olduğunu söyledi.

İsrail’in bölgedeki varlığını istikrarsızlığın neden olarak değerlendiren Dehkan, “İslam Cumhuriyeti, hiçbir zaman Siyonist rejimin meşruiyetini ve mevcudiyetini kabul etmedi, etmeyecek” ifadesini kullandı.

Tekfirci terör örgütlerinin ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve diğer bazı bölge ülkeleri tarafından kurulduğunu, desteklendiğini söyleyen Dehkan, bu örgütlerin yapıları itibariyle hem bölge hem dünya hem de kurucuları için bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Dehkan, savunma sanayinde tam yeterlilik için her alandaki çalışmaların aralıksız sürdüğünü sözlerine ekledi.

Tahran yönetimi, bölge ülkelerinin güvenliğini kendi güvenlikleri olarak gördüğünü; bölgenin güvenliğinin yabancı güçlerce değil yine bizzat bölge ülkeleri tarafından sağlanabileceğini ifade ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 2 =