İran ve Umman’dan bölgede barış ve istikrara vurgu

0
34

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Tahran’da Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alevi’yi kabul ettiği görüşmede, Tahran-Maskat münasebetlerinin daha da gelişmesine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Ruhani görüşmede iki ülkenin tüccarları için seyahat kolaylığı sağlanması ve bankacılık münasebetlerinin geliştirilmesinin iki ülkenin ticari ve ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi için önemli olduğunu ifade ederek, İran İslam Cumhuriyeti’nin Umman ile her alanda münasebetleri geliştirmek için kararlı olduğunu kaydetti.

Ruhani, İran ve Umman’un bugün bölge gelişmeleri karşısında üzerine ağır görevler düştüğünü hatırlatarak, bölgede istikrarsızlık ve güvensizlik arttıkça, bölge ülkelerin daha fazla zarar göreceğini vurguladı.

Ruhani, iki ülkenin bölgede barış ve istikrarın pekişmesi doğrultusunda kendi tecrübelerini paylaşarak adım atmalarına vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı ayrıca Yemen halkına yönelik saldırılar ve katliamlara son verilmesi için çaba gösterilmesinin altını çizdi.

Görüşmede Bin Alevi de, iki ülkenin son yılda artan ilişkileri ve dostane işbirliğine temasla, Umman’ın her daim İran İslam Cumhuriyeti ile her alanda en güçlü ilişkiler kurma peşinde olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

42 − 40 =