İran, Pakistan’ın enerji ihtiyacını karşılamaya hazırdır

0
37

İran Dışişleri Bakanı, İslamabad’da gerçekleşen ortak oturumda, belirlenen 5 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için iki tarafın daha fazla çaba sarfetmesi gerektiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Pakistan ziyareti devamında, bu ülkenin Dışişleri Bakanı’nın katılımıyla iki ülke arasındaki ortak ticari oturum başladı.

İslamabad’da gerçekleşen ortak ekonomik oturumda Zarif, “Petrol, doğalgaz ve elektrik de dahil olmak üzere Pakistan’ın enerj ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılayabilmek için hazırız” dedi.

Zarif, Pakistan’ın son 10 ay içinde ihracat alanında sekizinci hedef ülke haline geldiğini belirterek, özel sektörlerden oluşan bir ticari heyetin bu ülkede bulunması, İran’ın kardeş ülke Pakistan ile yakın ilişkilerini daha fazla geliştirmek istediğini göstermektedir” ifadesini kullandı.

Zarif ilaveten, İran-Pakistan arasındaki ticaret hacminde belirlenen 5 milyar dolarlık hedefe işaret ederek, bu hedefe ulaşmak için iki tarafın çok daha çalışmaları gerektiğini söyledi.

“İran ve Pakistan’ın ticaret hacmi iki ülkenin kapasitesi açısından ivme kazanmasına rağmen daha fazla büyümesi gerektiğine inanıyorum” diyen Zarif, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde en önemli önceliğin bankacılık işbirliği olması gerektiğini ifade etti.

Bakan Zarif, sözlerine şöyle devam etti: İran, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) planı dahil olmak üzere, son yıllarda çeşitli krizler ve felaketlerle başbaşa kalan bölgedeki halkların refahını arttıracak herhangi bir plana katılmaya kararlıdır.

Bunlara ilave olarak Muhammed Cevad Zarif, “İran, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nu bölgede sahip olduğu jeostratejik konumu vasıtasıyla Orta Asya, Rusya ve Avrupa’daki geniş çaplı piyasaya bağlayabilir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 64 = 73