İran, ‘Kerrar’ ın seri üretimine başladı

İran’ın ilk yerli gelişmiş tankı olan ‘Kerrar’ın tanıtımı yapıldı, seri üretimine geçildi.

0
3406

TAHRAN (AYNA) – 12.03.2017- İran, ‘Kerrar’ adlı ilk gelişmiş yerli tankın tanıtımını yaptı, seri üretimin başladığını bildirdi.

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, tankın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada zırhlı araçların kara savunma gücünün önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Kerrar’ın yerli bir tasarım ve proje olduğunu kaydeden Dehkan, günün teknolojik imkanlarıyla üretilen tankın dünyadaki belli başlı tanklardan biri olduğunu belirtti.

Dehkan, 3 yıllık bir sürede üretim safhasına gelen tankın manevra kabiliyeti, dakik atış gücü ve sağlamlığı bakımından dünyanın gelişmiş tanklarıyla rekabet edebileceğini anlattı.

Tankın elekto-optik sistemler, lazerli hedef belirleme ve diğer elektronik sistemlerle mücehhez olduğunu belirten Dehkan,  gece ve gündüz hareket kabiliyetiyle sabit ve hareketli hedeflerin imhasının mümkün olduğunu kaydetti.

Dehkan, zor coğrafi şartlarda ve su altında harekete edebilen tankın füze fırlatma sistemiyle de donatıldığının söyledi.

Tanksavarlara karşı güçlü zırhlı bir yapıya sahip olan tankın navigasyon sistemiyle hedef belirleyebildiğini söyleyen Dehkan, diğer tüm elektronik harp sistemlerinin de tankta mevcut olduğunu bildirdi.

İranlı Bakan, ‘Kerrar’ için ‘iktidarın sembolü’ ifadesini kullandı, tasarımdan üretime emeği geçen herkese teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 58 = 61