Irak’tan ‘PKK’ya karşı işbirliğine hazırız’ mesajı

0
20

Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi’nin Türkiye’ye, ‘PKK’ya karşı işbirliğine hazırız’ mesajı ilettiği açıklandı.

Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi’nin Türkiye’ye, ‘PKK’ya karşı işbirliğine hazırız’ mesajı ilettiği açıklandı.
Cuburi, perşembe günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.
BBC Türkçe’nin haberine göre, Cuburi’nin sözcüsü Abdülmelik Hüseyni, meclis başkanının Ankara’ya PKK’nın faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı da ilettiğini söyledi.
Hüseyni görüşmelerde, “Bağdat kendi topraklarında PKK gibi silahlı grupların barınmasını istemiyor” mesajı verildiğini, PKK’nın bölge güvenliğine tehdit oluşturmasından rahatsız olduklarını aktardı.
Irak’ta PKK’ya karşı büyük operasyon
Son olarak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Zeytin Dalı Harekatı’nın mayısa kadar biteceğini, Irak’ta da PKK’ya karşı büyük operasyon yapılacağını söylemişti.
TSK ve ÖSO’nun 20 Ocak’ta başlattığı operasyonda bugün Afrin’in kent merkezinde kontrol sağlandı.
Bakan Çavuşoğlu söz konusu açıklamasında, “Afrin harekatı mayıs ayına kadar biter. Irak’ta da PKK’ya sınır ötesi operasyon olacak, Irak yönetimi ile birlikte yapacağız. Afrin harekatı bitmese de iki operasyonu aynı anda yürütecek kapasitemiz var” demişti.
Ekim ayındaki görüşme
Daha önce, Irak Başbakanı Haydar el Abadi’nin ekim ayında Ankara’ya yaptığı ziyaretin gündeminde de PKK’nın ana üssünün bulunduğu Kandil’e yönelik yapılacak ortak operasyon vardı.
Ziyaretten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Abadi’nin düzenlediği ortak basın toplantısında Erdoğan “Kandil ve Sincar’da PKK varlığı söz konusu. Buralarda  ortak mücadeleye Türkiye olarak varız” mesajını verirken, Abadi de “Üzerimize düşeni yaparız” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 12 =